Na owady czekają przygotowane barcie w pniach drzew – cztery zostały wydrążone w sosnach, a jedną zbudowano z drewna. Zasiedlane są pszczołami z terenu Warmii i Mazur. / Fot. www.lasy.gov.pl

Bartnictwo zawsze związane było z lasem. Potężne sosny, zwane bartnymi, stanowiły doskonałe miejsca na mieszkanie dla pszczół. Człowiek, podpatrując przyrodę, sam zaczął budować gniazda dla pszczół i czerpać z nich pożytki w postaci miodu oraz wosku. Ludzie, którzy tym się zajmowali – bartnicy – otoczeni byli dużym szacunkiem. Produkty: miód, wosk, propolis pozwalały zaspokajać głód, leczyć choroby.

Utworzenie barci dla pszczół urozmaica krajobraz leśny oraz stanowi element tradycji. Chcieliśmy, przez realizację tego zadania wzbudzić zainteresowanie społeczeństwa i uświadomić, jak ważną rolę w naszym ekosystemie oraz funkcjonowaniu życia w lesie i nas samych pełnią pszczoły – wyjaśnia dr inż. Sławomir Gibert, nadleśniczy Nadleśnictwa Barlinek, które realizuje projekt sprowadzania pszczół do lasu. Na owady czekają przygotowane barcie w pniach drzew – cztery zostały wydrążone w sosnach, a jedną zbudowano z drewna. Zasiedlane są pszczołami z terenu Warmii i Mazur.

Działania realizowane są w ramach projektu pn. „Czynna ochrona siedlisk przyrodniczych w Nadleśnictwie Barlinek oraz kształtowanie warunków służących ochronie różnorodności biologicznej w Puszczy Barlineckiej”  (nr POIS.05.01.00-00-311/10-00), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 5.1 priorytetu V Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię