W sobotę 26 maja w Spytkowie pod Giżyckiem odbyła się czwarta edycja Międzynarodowego Festynu Ekologicznego ?EKO-LOGIKA 2012?.

Tradycyjnie spytkowska majówka ekologiczna realizowana jest pod hasłem: "Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków – oddajmy je w dobrym stanie!". Tegoroczny festyn w Spytkowie jak zwykle zgromadził liczną rzeszę uczestników, którzy całymi rodzinami korzystali ze wspaniałej pogody i atrakcji, oferowanych przez organizatorów. Głównym organizatorem imprezy, która weszła już na stałe do kalendarza regionalnych wydarzeń kulturalnych, jest Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami z siedzibą w Giżycku. Do organizacji ekologicznego święta włączają się też czynnie mieszkańcy Spytkowa – przede wszystkim tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna oraz szkoła podstawowa. Stoiska i pokazy w trakcie festynu przygotowały mazurskie nadleśnictwa, tutejsze szkoły, instytucje oraz organizacje pozarządowe. Honorowy patronat nad imprezą objął prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Adam Krzyśków.

Niewątpliwą gwiazdą spytkowskiej majówki był artystyczny występ dzieci i młodzieży z Czerniachowska w sąsiednim, rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim. Młodzi artyści z Rosji wystąpili w Spytkowie już po raz drugi i podobnie, jak w zeszłym roku, zebrali gorący aplauz widowni za swoje barwne i dynamiczne występy. Nowym akcentem festynu były pokazy rycerskie grupy rekonstrukcyjnej Jacentego Ordowskiego z Gniewa. Rycerze zademonstrowali widowiskową konną woltyżerkę, przeniesioną żywcem ze średniowiecznych turniejów zręcznościowych, oraz świetnie wyreżyserowane, mrożące krew w żyłach, pojedynki zakutych w metal wojowników. Była też połączona z nauką prezentacja średniowiecznych tańców, zaś na wiwat huknęły gromko dwie armaty.

Z takim dzielnym rycerstwem na pewno pokonamy odpadowego smoka na Mazurach – śmieje się prezes zarządu MZM-GO, mgr inż. Paweł Lachowicz. – Cieszę się, że spytkowski festyn stał się już dobrą tradycją i znakomicie bawiąc całe rodziny, uczy jednocześnie, iż musimy dbać o miejsce w którym żyjemy i w którym przyjdzie żyć naszym wnukom i prawnukom. Budowa nowoczesnego zakładu unieszkodliwiania odpadów pod Spytkowem przekroczyła już półmetek i liczę, że od przyszłego roku będzie on dobrze wypełniał swoje zadania, zaś to wielkie ekologiczne święto, które co roku organizujemy we wsi, będzie nadal ważnym rozrywkowo-edukacyjnym akcentem w znakomity sposób uczłowieczającym i przybliżającym skomplikowane, ekonomiczno-techniczne kwestie.

W ramach spytkowskiej „EKO-LOGIKI” odbywał się też panel naukowo-dyskusyjny, na którym prezentacje i wykłady prowadzili wybitni specjaliści w dziedzinie gospodarki odpadami oraz ekonomiki komunalnej. Jednocześnie organizowane były autokarowe wycieczki na teren budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Spytkowo”, gdzie można było z bliska zapoznać się ze szczegółami owej kluczowej dla czystości Mazur inwestycji.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię