W Programie Ekozespołów Fundacji GAP Polska Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 pracuje od wielu lat. Zaczynaliśmy skromnie od dwóch ekozespołów pod opieką pań: K. Kalety i DKosowskiej. Obecnie zespół jest większy o pięć opiekunek: K. Wocal, A. Borkowska, J. Czerniawska, S. Radziwanowska, A. Kobus i E. Rosicka.

W październiku 2010 dzieci z pomocą rodziców zmierzyły swój ślad ekologiczny. Dokonały analizy korzystania z zasobów naszej Planety. W związku z priorytetem w tym roku „Oszczędzam energię – chronię klimaty” kolejnym krokiem było przeprowadzenie audytu nawyków energetycznych i zużycia energii w szkole. Nastąpiła ocena stanu gospodarowania energią w domach uczniów i w szkole. Okazało się, że z gospodarowaniem energią nie jest najlepiej.  Należało  rozpocząć edukację całej społeczności szkolnej, aby to poprawić. 

Zmianę nawyków energetycznych rozpoczęto od wszechstronnej edukacji. Na terenie placówki odbyła się kampania energetyczna promująca poszanowanie energii. Wiele materiałów dydaktycznych do jej przeprowadzenia dostarczyła nam Fundacja GAP Polska (naklejki, broszury, scenariusze zajęć, „Poradnik  lidera szkolnych działań energetycznych”, mierniki zużycia energii). Dzieci odwiedziły szkolną kotłownię, aby dowiedzieć się skąd ciepło w szkolnych kaloryferach. Powstała gazetka dla rodziców i pracowników administracji, prezentacja medialna o sposobach oszczędzania energii w domu. Uczniowie odwiedzili sklep ze sprzętem gospodarstwa domowego, gdzie nauczyli się, jak szukać sprzętów najbardziej efektywnych energetycznie.

Ekozespoły uczestniczyły w integracyjno – edukacyjnych wycieczkach.  Pierwszą z nich było odwiedzenie,  dzięki uprzejmości pracowników firmy Elektrownie Wodne  Oddział Gorzów Wielkopolski, Elektrowni Wodnej na rzece Obrze w Bledzewie. Do wspólnego wyjazdu zaprosiliśmy przedszkolaki z Przedszkola nr 7 „Bajkowy Świat”. Po przyjeździe na miejsce dzieci, korzystając z przestrzeni, poznawały siłę energii wiatru. W powietrze uniósł się latawiec, przygotowany przez uczniów ZKS, zaczęły pracować wiatraczki przywiezione i wręczone swoim nowym kolegom przez przedszkolaki. Potem dzieci ze skupieniem wysłuchały informacji na temat pracy elektrowni.

27 października 2010 r. odbyło się kolejne integracyjno-edukacyjne spotkanie. Pierwszym przystankiem na trasie eskapady była elektrownia Wiatrowa w Kwilczu. Informacje na temat jej budowy i funkcjonowania przekazał inż. Wojciech Rabski. Opowiedział o planowanym przedsięwzięciu, jakim będzie farma wiatrowa, mająca powstać tuż obok obecnej elektrowni. Zaprosił do zapoznania się z nią w przyszłości. Kolejnym etapem wycieczki był Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. W czasie zajęć uczniowie poznali tajniki pracy w glinie. Powstały wazoniki w różnych kształtach i wielkościach. Następnie dzieci zwiedziły ekspozycję przyrodniczą, po której oprowadził i ciekawie opowiedział pan K. Śmieszchalski. Poznały makietę oczyszczalni ścieków i mogły w lustrze zobaczyć największego niszczyciela przyrody, którym okazał się… człowiek.

3 listopada 2010 r. odbyło się spotkanie edukacyjne, przygotowane przez panią Alinę Łojko,  Kierownika Zespołu Informacji Zewnętrznej ENEA na terenie Ośrodka Rekreacyjno – Szkoleniowego w Zdroisku.  Po zapoznaniu z terenem, na którym znajdują się urządzenia do przesyłu energii elektrycznej, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w zajęciach dydaktycznych. Poruszane tematy podczas prelekcji  to: bezpieczne użytkowanie prądu elektrycznego (film edukacyjny), odnawialne        i nieodnawialne źródła energii, sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii w przyszłości.

Z okazji Dnia Ziemi przeprowadziliśmy w szkole tydzień pod hasłem Akademia Energii. Jeden dzień poświęcony był poznawaniu  odnawialnych źródeł energii.  W pozostałe dni tygodnia: Dzień Słońca, Wiatru, Wody dzieci poprzez zabawy badawcze poznały właściwości powietrza, słońca, wody i wiatru. Uczniowie wykonali doświadczenia na temat korzystania z odnawialnych źródeł energii. Cykl zajęć zakończył Energetyczny Dzień Ziemi.

Ekozespoły włączyły się do przedsięwzięcia realizowanego przez Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 – projektu Gorzowskie szkoły pełne energii. Szkoła zaprosiła do współpracy na rzecz poszanowania energii społeczność lokalną. Uczniowie z 11 placówek posadzili 630 drzewek i krzewów, uczestniczyli w integracyjno –  edukacyjnych zajęciach w Zespole Kształcenia Specjalnego nr 1  i w swoich szkołach, wykonali piękne prace plastyczne w miejskim konkursie plastycznym „Moja energooszczędna szkoła”, powstały autorskie scenariusze piosenek i przedstawień teatralnych dotyczących tematyki związanej z realizowanym projektem. W maju 2011 zostanie wydana publikacja ze scenariuszami wspólnych zajęć, zostanie przeprowadzone szkolenie dla nauczycieli na temat racjonalnego gospodarowania energią i odnawialnych źródeł energii, powstanie folder z informacjami o projekcie. Podsumowanie i prezentacja projektu odbędzie się 3 czerwca 2011 r. w Urzędzie Miasta z okazji Dnia Ochrony Środowiska.            

Autorka: Krystyna Kaleta, Zespół Kształcenia Specjalnego w Gorzowie Wlkp.

Dzieci odwiedziły szkolną kotłownię, aby dowiedzieć się, skąd bierze się ciepło w szkolnych kaloryferach.

Uczniowie odwiedzili sklep ze sprzętem gospodarstwa domowego, gdzie nauczyli się, jak szukać sprzętów najbardziej efektywnych energetycznie.

Na terenie placówki odbyła się kampania energetyczna promująca poszanowanie energii.

Okazało się, że z gospodarowaniem energią nie jest najlepiej.

Dzieci poznawały siłę energii wiatru, korzystając z latawca i wiatraczków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię