Już za kilka dni rozpocznie się rok szkolny. Najwyższa pora zacząć kompletować szkolną wyprawkę, a przy okazji warto skorzystać z kilku prostych zasad. Dzięki nim nie tylko można zaoszczędzić nieco grosza w portfelu ale także przyczynić się do ochrony środowiska.

Idziemy na zakupy

Zanim wybierzemy się na zakupy warto przejrzeć artykuły, które pozostały z poprzedniego roku szkolnego. Często będą to rzeczy, które nadają się do użytku. Na przykład długopisy, linijki lub zeszyty kupione „na zapas”. Dzięki temu nasza lista zakupów nieco się skróci, a uchronimy się przed zbędnymi wydatkami. Taki przegląd można zrobić razem z dziećmi – będzie to dobry element edukacji ekologicznej. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów i jakie produkty powinniśmy wybrać aby były na prawdę ekologiczne?

Przede wszystkim starajmy się wybierać towary wysokiej jakości, które będą służyć przez cały rok szkolny a może nawet kilka lat. Produkty jednorazowe np. popularne plastikowe pisaki możemy zastąpić takimi, w których wkład jest wymienny lub można ponownie go napełnić. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, z czego wykonane są przybory szkolne. W ostatnim czasie producenci coraz częściej i chętniej sięgają po materiały z recyklingu czy surowców odnawialnych. W taki sposób na sklepowych półkach znajdujemy ekologiczne zeszyty, teczki, plecaki a nawet długopisy. Zeszyty, notatniki i bloki wyprodukowane z makulatury są powszechnie znane. Ale na rynku dostępne są też wykonane z papieru bananowego. Zeszyt wyprodukowany jest w 80 proc. z makulatury, a w 20 proc. z odpadów z produkcji żywności z bananów. Dodatkowo zeszyt przyjemnie pachnie, a na kartkach widać „kawałki” bananowca. Jeżeli chcemy mieć coś oryginalnego możemy kupić też „muzyczny” kołonotatnik. W sklepach internetowych dostępne są zeszyty, w których okładka wykonana jest z płyty winylowej.

Długopisy i mazaki ekologiczne?

Oprócz artykułów papierniczych w każdej wyprawce muszą znaleźć się kolorowe mazaki i długopisy. Mogłoby się wydawać, że znalezienie tych produktów będzie nie lada wyzwaniem – nic bardziej mylnego. Również i tu producenci miło nas zaskakują. Ekodługopisy są zrobione z materiałów przetworzonych (papier, plastik). Dostępne są również długopisy, które całkowicie ulegają biodegradacji. Wykonane są z specjalnego tworzywa Mater – Bi. Materiał jest produkowany ze skrobi kukurydzianej niemodyfikowanej genetycznie. Dzięki temu długopis ulega rozkładowi, nie uwalniając przy tym niebezpiecznych substancji. Dla bardziej wymagających producenci wymyślają artykuły biurowe zrobione z przedziwnych materiałów. W ten sposób możemy się stać posiadaczami długopisu zrobionego z alg lub części samochodowych, ołówków z banknotów czy piórnika z opon samochodowych.

więcej na: http://srodowisko.ekologia.pl/specjalne/Ekologiczna-wyprawka-szkolna,13046.html

Ekologiczna wyprawka szkolna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię