Na terenie składowiska odpadów miasta Poznania, przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie organizowane są liczne zajęcia edukacyjne dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, a także uczelni wyższych.

Ścieżka edukacyjna powstała w 2003 roku. Ma na celu przybliżenie zasad funkcjonowania składowiska odpadów komunalnych oraz zapoznanie dzieci i młodzieży i studentów z działaniami podejmowanymi przez Zakład Zagospodarowania Odpadów na terenie miasta Poznania. Składa się z pięciu przystanków, które zaopatrzone zostały w tablice edukacyjne.

Ścieżka rozpoczyna się ogródkiem recyklingowym, który zbudowany jest ze szklanej kolumny, zawierającej zmieszane opakowania oraz z kompletu pojemników do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Na jej podstawie przedstawiony zostaje system segregacji odpadów na terenie miasta Poznania.

Spacer trasą przybliża odwiedzającym funkcjonowanie składowiska odpadów. Odwiedzający mają możliwość zapoznania się ze sposobem pozyskiwania gazu składowiskowego, a następnie przetwarzania go na energię elektryczną i cieplną w elektrociepłowni zlokalizowanej na składowisku. W trakcie wizyty uczniowie poznają również sposoby oczyszczania wód odciekowych powstających podczas składowania odpadów. Przedstawione zostają działania podejmowane podczas eksploatacji składowiska, uwzględniające jego monitoring, funkcjonowanie oczyszczalni odcieków, elektrowni biogazu, a także rekultywację po zakończeniu eksploatacji. Ukazany zostaje system selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Pracownicy Zakładu Zagospodarowania Odpadów zachęcają uczestników do samodzielnej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych.

W 2004 roku ścieżka wzbogacona została w liczne drzewa i krzewy, przy których znalazły się tabliczki z łacińskimi i polskimi nazwami roślinności. Podczas zwiedzania, dzieci, młodzież i studenci mogą zapoznać się z rodzimymi gatunkami nasadzonymi wzdłuż ścieżki. W 2008 roku na terenie składowiska uruchomiony został ogródek ekologiczny z placem zabaw dla najmłodszych. Składowisko położone jest na północnym stoku Góry Morskiej i graniczy z terenami poligonu Biedrusko, obszarami leśnymi i nieużytkami. Obszar Biedrusko objęty jest ochroną w ramach sieci Natura 2000, jest to specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa). Ostoja okolic Biedruska ma charakter unikatowy w skali regionu. W granicach ogródka ekologicznego zlokalizowane są tablice edukujące, które mówią o walorach przyrodniczych terenów sąsiadujących ze składowiskiem.

Każda grupa oprowadzana jest przez przewodnika, który doskonale zna zagadnienia związane z funkcjonowaniem składowiska oraz gospodarką odpadami. Długość ścieżki edukacyjnej to ok. 850 m, a orientacyjny czas jej przebycia to ok. 45 min.

Źródło: ZZO

 
 
 

Fragment ścieżki edukacyjnej na składowisku odpadów w Suchym Lesie. / Fot. ZZO

Tablica poglądowa wchodząca w skład ścieżki edukacyjnej. / Fot. ZZO

Ogródek recyklingowy. / Fot. ZZO

Ścieżka edukacyjna na składowisku. / Fot. ZZO

Roślinność nasadzona wzdłuż ścieżki. / Fot. ZZO

Ogródek ekologiczny. / Fot. ZZO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię