Międzynarodowy Konkurs na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN) 2010 został rozstrzygnięty. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona jest turystyce wodnej, dlatego udział w nim wzięły te destynacje, które wykorzystują potencjał obszarów nadwodnych i gdzie rozwój turystyki współgra w sposób zrównoważony z unikalnym charakterem miejsca i potrzebami mieszkańców.

W konkursie wzięło udział 21 destynacji: 16 poddano ocenie przez jury, natomiast 5 zostało wykluczonych z powodu niespełnienia warunków dopuszczających.
Jury w składzie pięciu niezależnych sędziów – ekspertów turystyki za Najlepszą Europejską Destynację wybrało destynację – obszar turystyczny: Dolinę i Bagna Biebrzy (województwo podlaskie) .

Wyróżniono również 4 inne destynacje:

2 miejsce: Dolina Baryczy (województwo dolnośląskie)
3 miejsce: Międzyodrze – labirynty Doliny Dolnej Odry (województwo zachodniopomorskie)
4 miejsce: Jezioro Drawsko – przystań nad brzegiem (województwo zachodniopomorskie)
5 miejsce: Pętla Żuławska – (województwo pomorskie).

Dolina i Bagna Biebrzy w województwie podlaskim otrzymały główne wyróżnienie w drugiej już polskiej edycji konkursu EDEN na modelowy region turystyczny. Twórcą i koordynatorem projektu jest Komisja Europejska, a jego cel to promocja i pomoc obszarom, dla których turystyka jest szansą na zrównoważony rozwój. Zwycięzcy konkursu zostaną oficjalnie nagrodzeni 27 września br.
   
Skrót EDEN w rozwinięciu oznacza European Destinations of Excellence (Modelowe Ośrodki Turystyczne Europy). Jest to projekt promujący zrównoważone modele rozwoju turystycznego w całej Unii Europejskiej. Projekt opiera się na organizowanych każdego roku krajowych konkursach, w których wyłaniane są modelowe ośrodki turystyczne w każdym kraju uczestniczącym.

Poprzez wybór takich ośrodków projekt EDEN skutecznie realizuje cel, jakim jest zwracanie uwagi na wartości, różnorodność i wspólne cechy europejskich atrakcji turystycznych. Zwiększa on widoczność wschodzących europejskich ośrodków, stanowi platformę do wymiany dobrych praktyk w całej Europie oraz promuje tworzenie sieci między zwycięzcami konkursów.

Temu europejskiemu projektowi każdego roku przyświeca inny temat, który wybierany jest przez Komisję wraz z właściwymi krajowymi organami odpowiedzialnymi za turystykę. Temat ten funkcjonuje jako swoisty motyw przewodni: do tej pory główne tematy projektu EDEN uwzględniały turystykę wiejską, dziedzictwo niematerialne oraz obszary chronione.

Główną cechą charakteryzującą wybrane ośrodki turystyczne jest ich zaangażowanie w zrównoważony rozwój społeczny, kulturalny i środowiskowy. Beneficjentami nagród są wschodzące, mało znane europejskie ośrodki zlokalizowane w 27 państwach członkowskich oraz państwach kandydujących.

Projekt EDEN pomaga w rozpowszechnianiu zrównoważonych praktyk stosowanych w wybranych ośrodkach z Unii Europejskiej oraz w przekształcaniu ich na ośrodki całoroczne. Tym samym proces ten ma na celu odciążenie miejsc nadmiernie obciążonych ruchem turystycznym.

Rozwój projektu jest wspierany przez Komisję Europejską, która uruchomiła go w 2006 r. i nadal pełni w jego ramach istotną rolę koordynacyjną. Zadania projektu obejmują zachęcanie do dialogu między zainteresowanymi stronami, współfinansowanie procedur wyboru, organizowanie ceremonii wręczania nagród (w dwóch pierwszych latach podczas Europejskiego Forum Turystyki) oraz koordynowanie kompleksowej kampanii informacyjnej.
2010 – Turystyka wodna

Komisja, wraz z państwami członkowskimi i państwami kandydującymi, określiła temat projektu na rok 2010: „Turystyka wodna”. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni mianem „Ośrodka EDEN za ofertę dotyczącą zrównoważonej turystyki wodnej”.

W tym roku poszukiwane były ośrodki turystyczne nad morzem, jeziorami i rzekami, w których promowane jest innowacyjne podejście do oferty turystyki wodnej, w sposób umożliwiający rozwój lepszego jakościowo środowiska, radzenie sobie z problemem sezonowości oraz przywrócenie równowagi przepływów turystycznych w ośrodkach najbardziej znanych i zatłoczonych.

Komisja wystosowała w lutym zaproszenie do składania wniosków, które należało wysłać do połowy kwietnia. Kraje uczestniczące miały następnie wybrać do maja 2010 r. spośród kandydatów zwycięski ośrodek turystyczny. Zwycięzcy zostaną oficjalnie nagrodzeni 27.09.2010 .

Każdy ośrodek musiał stosować się do następujących ogólnych kryteriów konkursu:

   1. Mieć „nietradycyjny” charakter (natężenie ruchu turystycznego od „niskiego” do „bardzo niskiego” w porównaniu ze średnią krajową),
   2. Musiał być ośrodkiem turystycznym nad morzem, jeziorem lub rzeką zgodnie z przepisami krajowymi lub regionalnymi,
   3. Prowadzić własną ofertę turystyczną w sposób zapewniający zrównoważenie społeczne, kulturowe i środowiskowe, w partnerstwie pomiędzy władzami odpowiedzialnymi za ośrodek oraz wszystkimi stronami zaangażowanymi w turystykę na danym obszarze i w jego okolicy (np. dostawcy usług turystycznych, lokalne społeczności).

Bardziej szczegółowe kryteria zostaną ustanowione na szczeblu krajów uczestniczących, z uwzględnieniem specyficznych cech ich własnych ośrodków turystycznych.
EDEN 2010 "Turystyka Wodna" – polscy laureaci

Polska uczestniczy w konkursie EDEN od 2009 roku. Laureatem poprzedniej edycji organizowanej pod hasłem "Turystyka na obszarach chronionych" została Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty.

Źródło: www.edenpolska.pl/pl

Dolina i Bagna Biebrzy były od zawsze mekką przyrodników, a szczególnie ornitologów i botaników. / Fot. edenpolska.pl

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. / Fot. edenpolska.pl

Dolina Baryczy zajęła drugie miejsce. / Fot. edenpolska.pl

W południowej części Miedzyodrza znajduje się ?Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry? o powierzchni ok. 6009 ha i powierzchni otuliny 1149 ha. / Fot. edenpolska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię