Nastał czas jesienny, drzewa mienią się ciepłymi kolorami, tracą liście, a my radośnie wyruszamy na spacer po okolicznym parku, lesie czy łące, buszując w opadniętych liściach i ciesząc się słońcem. Robimy głęboki wdech i…zaciągamy się brzydkim zapachem spalenizny, której początkowo nie jesteśmy w stanie zdefiniować, dopóki nie zobaczymy kominów kilku domostw, z których wydobywa się gęsty, ciemny, śmierdzący dym.
„No, ale przecież każdy pali w piecu w sezonie grzewczym, węgiel, drewno, muł, czy groszek opałowy, a dym z komina aż tak nie daje się we znaki!” – myślimy sobie. Niestety, są i tacy z nas, którzy do palenia w piecu przeznaczają także inne rzeczy, „śmieci” tj. plastiki, stare ubrania, lakierowane czy klejone meble, gumowe zabawki itd. Robią to nieraz z oszczędności, nieraz z niewiedzy, przy czym efekt zawsze jest taki sam – wydobywający się z kominów, śmierdzący dym nie tylko przeszkadza nam w spacerze, co gorsza, może spowodować różne problemy zdrowotne i zanieszczyścić całe środowisko! Pogarsza on nie tylko jakość powietrza, lecz prowadzi także do powstawania tzw. kwaśnych deszczów, której opadając zanieczyszczają wodę, glebę i rośliny, w tym uprawy, które my konsumujemy.
Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi – oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości. Co gorsza jednak, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza we swoim własnym domu, paląc śmieci, które miast do pieca, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi! Mało z nas zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. „niska emisja”, powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach!
Podczas gdy spalanie odpadów w profesjonalnych spalarniach śmieci następuje w bardzo wysokich temperaturach, co unieszkodliwia wiele szkodliwych związków chemicznych, powstałych w tym procesie, spalanie śmieci w domowych piecach powoduje uwolnienie do powietrza setek trujących, toksycznych substancji tj. metali ciężkich, tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, dioksyn i furan, których systematyczne wdychanie może nawet doprowadzić do nowotworów układu oddechowego! Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków!
Niektórzy z palących śmieci stanowczo zaprzeczają, jakoby oni mieli z tym cokolwiek wspólnego – wiedzą przecież, że jest to proceder nielegalny i karalny, przeciwko któremu buntuje się coraz większa część społeczeństwa. W momencie jednak, gdy nie można znaleźć winnych, wina wydaje się spadać na wyimaginowane istoty…krasnoludki! Bo jeśli wyraźnie odczuwamy efekty spalania śmieci, a winni temu zaprzeczają, to kto inny jak nie krasnoludki jest za to odpowiedzialny?
„To nie krasnoludki palą śmieci!” – zakrzyczą znów bajkowe stworki 14 listopada 2011, w obchodzonym już po raz siódmy Dniu Czystego Powietrza, by podkreślić swoją niewinność i przekonać jak największą ilość ludzi, że palenie śmieci szkodzi nie tylko zdrowiu, lecz także naszej przyrodzie! Tego dnia, w wielu miejscowościach Polski będą miały miejsce krasnoludkowe protesty, organizowane przez nauczycieli i uczniów współpracujących z nami placówek oświatowych. Centralne wydarzenie będzie miało miejsce w samo południe na Starym Rynku w Bydgoszczy, gdzie nasza Fundacja, wraz z Urzędem Miasta Bydgoszcz, organizuje główne obchody ogólnopolskiego Dnia Czystego Powietrza. W ich ramach będziemy mogli zobaczyć happening ekologiczny przygotowany przez naszych pracowników oraz układanie ogromnych puzzli, dofinansowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego!
Fundacja Ekologiczna ARKA, od lat prowadząc ogólnopolską kampanię „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, współpracuje już z ponad 200 gminami, by uświadomić Polakom szkodliwość spalania śmieci w domowych piecach! Fundacja zaprasza wszystkie szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowo-kulturalne do wzięcia udziału w naszej akcji i do zorganizowania własego wydarzenia w ramach VII Dnia Czystego Powietrza!
Po materiały zgłaszajcie się do nas emailowo: [email protected] lub telefonicznie: 33 819-46-53. Im więcej nas sprzeciwi się procederowi spalania śmieci w domowych piecach, tym więcej osób dowie się o jego szkodliwości i go zaprzestanie!