Chcesz obserwować dziką przyrodę i odkryć skarby rezerwatu ?Mewia Łacha?? Skorzystaj z okazji na poznanie tego wyjątkowego zakątka ? weź udział w Dniach Mewiej Łachy. Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING oraz Grupa LOTOS zapraszają na wycieczki z przewodnikiem i prelekcję.
Program:
Dla szkół:
Piątek, 25 listopada 2011 r., godz. 9.00 – uroczystość zamknięta – ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Skarby przyrodnicze Mewiej Łachy” oraz wręczenie nagród, prelekcje i wycieczki do rezerwatu „Mewia Łacha” dla wybranych klas – Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25 w Gdańsku Świbnie.
Dla wszystkich zainteresowanych (osób indywidualnych, całych rodzin…)
Sobota, 26 listopada 2011 r.: prelekcja Szymona Bzomy (GBPW KULING) „Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej” – godzina 12.30 – Wyspa Skarbów GAK w Sobieszewie; wycieczki do rezerwatu „Mewia Łacha” z przewodnikiem – obserwacje i nauka rozpoznawania spotkanych ptaków i fok, spacer ścieżką edukacyjną.
Godziny rozpoczęcia wycieczek: 8.50 10.10, 10.50, 11.30, 12.10
Miejsce spotkania: Przystanek autobusowy linii 112 „Przystań” w Świbnie. Obowiązkowe zapisy na wycieczki: [email protected] lub tel. 724 937 695.
Organizatorzy proszą o podanie w mailu/sms wybranej godziny rozpoczęcia wycieczki. Maksymalna liczba uczestników każdej wycieczki – ok. 25 osób. Czas trwania wycieczki ok. 3 godziny. Uczestnicy pierwszej wycieczki będą mieli możliwość udziału w prelekcji.
„Dni Mewiej Łachy” realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Grupy LOTOS.
Rezerwat przyrody Mewia Łacha to ptasi rezerwat przyrody na Pobrzeżu Gdańskim, utworzony w 1991 r., o powierzchni 150 ha nad Zatoką Gdańską przy ujściu wiślanej odnogi zwanej Przekopem Wisły do Bałtyku. Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Od roku 2007 jest to ponownie jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych – ok. 400 par (2007), ok. 300 (2008) i aż 570 (2009). W 2010 roku lęgi ok. 100 par zostały zniszczone przez tzw. "falę powodziową" na Wiśle, która rozmyła i zatopiła łachę z kolonią. Gniazdują tu również rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, sieweczki obrożne, ostrygojady, w przeszłości na łachach (piaszczystych wyspach) gniazdowały także kolonie mew srebrzystych i śmieszek, w rezerwacie notowano również lęgi rybitw popielatych oraz jedyny w Polsce przypadek lęgu sieweczki morskiej. Największym zagrożeniem dla lęgów ptaków są turyści. W związku z tym istnieją ograniczenia w poruszaniu się po rezerwacie. Jest tylko jedna ścieżka, po której wolno przechodzić ludziom, prowadzi od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla na plażę. Nie wolno przechodzić przez ograniczające ścieżkę taśmy, nie wolno wprowadzać (nawet na ścieżkę) psów, nie wolno plażować w rezerwacie (nawet na dopuszczonej do spacerów ścieżce), nie wolno podpływać i wchodzić na piaszczyste wysepki ani na odgrodzony cypel i wydmy. Na podst. Wikipedii |