Klub Gaja i naukowcy Stacji Morskiej w Helu z okazji Dnia Ryby organizują plenerowe wydarzenia edukacyjne i artystyczne ? 28 lipca w godz. 11.00-16.00. Wypuszczanie ryb-latawców, symboliczne wejście do morza w intencji czystych i naturalnych polskich rzek ? to tylko niektóre z planowanych akcji.

Otwarte dla wszystkich warsztaty i gry plenerowe; wystawy edukacyjne i happening z udziałem publiczności Wielki powrót łososia – organizowane są w ramach programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Jego partnerem merytorycznym jest Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Raz w roku Hel świętuje Dzień Ryby, chcąc tym samym podkreślić znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego, miasta i regionu. Jednak Bałtyk pustoszeje. Bałtyckie ryby, niegdyś pospolite na naszych stołach, ustępują miejsca obcym gatunkom dlatego…

Dzień ryby w Helu – dzień sławiący ryby, które żywiły i bogaciły nie tylko helan  dziś stają się rzadkimi  potrawami na naszych stołach. Nie są dość liczne, aby starczyło ich dla wszystkich. Duże ryby już dawno wyłowiono, zostały średnie i małe. Bałtyk fenomenalnie gościnny dla ryb morskich, słodkowodnych, dwuśrodowiskowych pustoszeje. Kto uratuje nasze ryby? Rybacy, przetwórcy, konsumenci, naukowcy, politycy czy organizacje pozarządowe? Podyskutuj z nami o rybach. Czekamy – zaprasza prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii  UG.

Na plaży przed fokarium w Helu będą uczestnicy międzynarodowego rowerowego Rajdu dla Bałtyku. W ciągu trzech miesięcy (od startu – 8 czerwca w Malmö w Szwecji) rowerzyści przejadą 3 500 km i odwiedzą kilkadziesiąt miast dziewięciu państw nadbałtyckich. Celem rajdu  jest propagowanie działań, pomagających  ekosystemowi Morza Bałtyckiego,  przyjaznych  środowisku, i zgodnych  z ideą  rozwoju zrównoważonego. Uczestnicy rajdu zbierają podpisy pod petycją do ministrów środowiska państw nadbałtyckich, wzywającą do poparcia Bałtyckiego Planu Działań (m.in. odbudowującego biologiczną różnorodność i bogactwo ekosystemu, ograniczającego zanieczyszczania morza).

W Dzień Ryby otwarte zostaną dwie wystawy edukacyjne.
Obok fokarium stanie wystawa Jakie rzeki takie morze powstała przy ścisłej współpracy ze Stacją Morską UG natomiast w fokarium – wystawa Zaadoptuj rzekę o dobrych praktykach programu Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę. Proponuje on społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Ich adoptowanie – otaczanie opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego i Morza Bałtyckiego. W  latach 2005 – 2013 wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach w całej Polsce.

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.

Fot. Klub Gaja

Fot. Klub Gaja

Fot. Klub Gaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię