Rusza pilotażowy projekt „Traszka”, który ma na celu propagowanie zrównoważonego korzystania ze środowiska i racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Projekt jest laureatem Konkursu Grantowego „Henkel?zielone granty” 2009/2010 organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia.

Grant ufundowała spółka Henkel Polska. Projekt realizowany będzie od marca do czerwca 2010 r. na terenie Miasta Poznania. Celem projektu jest rewitalizacja stawów położonych w Parku przy Osiedlu Tysiąclecia w Poznaniu.

Zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym są nieuniknione i konieczne w związku z postępującym rozwojem cywilizacji. Często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otoczeni jesteśmy licznymi gatunkami zwierząt i roślin, które występowały na danym terenie znacznie wcześniej niż My. Populacja płazów zamieszkujących park przy osiedlu Tysiąclecia w Poznaniu jest w pewnym sensie „reliktem”, który przypomina o tym, czym kiedyś była obecnie jedna z największych dzielnic Poznania- Rataje.
 
Teren ten dawniej był osadą wiejska zaopatrująca miasto w produkty żywnościowe, stanowił mozaikę różnego rodzaju siedlisk. Jego nieodłącznym elementem były liczne stawy, a także przepływająca rzeczka Piaśnica. Od czasu, gdy w latach 60, rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego z wielkiej płyty cała sieć hydrologiczna tego terenu została zaburzona, teren został skanalizowany i przystosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Po przepływającej rzeczce pozostały 3 stawki, z czego 2 z nich stały się częścią parku, będącego miejscem spacerów i odpoczynku ludzi zamieszkujących m.in. osiedla Lecha, Tysiąclecia. Płazy niegdyś licznie zamieszkujące tereny obecnych osiedli, musiały ustąpić wobec rozwijającej się sieci dróg, boisk, blokowisk. Jednocześnie pozostały na nielicznych stanowiskach między innymi w parku. Jednak przy tak silnych zaburzeniach w ich naturalnym środowisku istnieje realna groźba, że po prawie 40 latach rozwoju tej części miasta i ten niewielki skrawek straci potencjał, który pozwalał im do tej pory przetrwać.

Projekt „Traszka” jest pilotażowym przedsięwzięciem, mającym na celu propagowanie zrównoważonego korzystania ze środowiska i racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Działania zaplanowane w projekcie mają przyczynić się do wypracowania dobrej praktyki w czynnej ochronie przyrody. Nowoczesna metodyka oparta na praktycznych działaniach, angażująca szerokie grona specjalistów z różnych dziedzin, studentów i absolwentów poznańskich uczelni, uczniów lokalnych gimnazjów i szeroko rozumianej grupy interesu pomogą zachować unikalne walory przyrodnicze parku przy osiedlu Tysiąclecia (m.in. warsztaty, zajęcia terenowe, pielęgnacja roślinności, badania parametrów fizykochemicznych wody).

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie www.traszka.com.pl.

Logo projektu.

Efektem programu będzie rewitalizacja stawów oraz otoczenie opieką zamieszkujących je organizmów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię