Rozsiane po lasach Nadleśnictwa Lubaczów bunkry tzw. linii Mołotowa zostaną uprzątnięte i zabezpieczone przed dziką penetracją. Pozostałość tragicznych wydarzeń wojennych posłuży za zimowisko nietoperzom – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Bunkry dla nietoperzy
Środki na ten cel leśnicy uzyskali z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach rekultywacji na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów działania w ramach projektu obejmują prace przy 20 starych bunkrach linii Mołotowa poprzez zabezpieczenia wejść do schronów, dużych otworów i bezpośredniego otoczenia schronów (tzw. rowy diamentowe, studzienki z wejściami na dolny poziom). Rozebrana zostanie też wojskowa rampa kolejowa na Kapliszach w pobliżu miejscowości Wólka Horyniecka i stojące przy niej zrujnowane budynki. Zakończenie prac przewidywane jest końcem października 2012 roku.

– Zabezpieczenie poradzieckich budowli podyktowane jest względami bezpieczeństwa – wyjaśnia Grzegorz Szafran, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów. – Jako zarządca terenu, nadleśnictwo odpowiada prawnie za bezpieczeństwo osób zwiedzających obiekty i w razie wypadku jest adresatem roszczeń odszkodowawczych. Liczne niezabezpieczone otwory, studzienki i rowy stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Istotnym elementem jest również fakt, że obiekty położone są na terenach leśnych, mało uczęszczanych, w związku z czym wezwanie i udzielenia pomocy jest utrudnione.

Drugi aspekt, o którym mówią leśnicy ma charakter ochronny, wynika z konieczności ograniczenia penetracji bunkrów będących miejscami zimowania nietoperzy. W opinii chiropterologów z UMCS w Lublinie poradzieckie schrony na linii Mołotowa są miejscem zimowania mopków, nocków dużych i nocków łydkowłosych, czyli gatunków wymienionych w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Rady Europy. Ponadto podczas dotychczasowych inwentaryzacji stwierdzono tu również bytowanie gacka brunatnego, gacka szarego, nocka rudego, nocka Natterera i mroczka późnego. Nietoperze wykorzystują schrony jako miejsca hibernacji, schrony przejściowe, miejsca spoczynku i miejsca konsumpcji zdobyczy. W czasie inwentaryzacji zimowych w bunkrach Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego stwierdza się bytowanie od kilkudziesięciu do kilkuset nietoperzy.

Inną kwestią, też związaną z penetracją przez ludzi, jest zaśmiecanie i niszczenie obiektów. Wiele z nich jest, niestety, traktowanych jako miejsca na rozpalenie ogniska i biesiadowania.

Planowane zabezpieczenia bunkrów kratami, zamurowanie niektórych otworów wraz ze stworzeniem nowych mikrosiedlisk (wyłożenie wewnątrz cegieł dziurawek) powinno doprowadzić poprzez zmniejszenia penetracji tych zimowisk przez ludzi i poprawę warunków mikroklimatycznych do polepszenia warunków bytowania nietoperzy. Nadmienić trzeba, że zabezpieczone w ramach projektu bunkry stanowią tylko część całego systemu umocnień.

Żródło: Lasy Państwowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię