Do 14 sierpnia w Muzeum Wigier trwają zapisy na warsztaty ekologiczne i konkursie wędkarskim, 15-16 sierpnia br. Celem konkursu jest propagowanie walorów przyrodniczych Wigierskiego Parku Narodowego oraz wzbogacenie wiedzy na temat ichitiofauny w jeziorach wigierskich.

Regulamin

Ogólnopolski konkurs ekologiczny pt. „A może na ryby …” 

Organizatorem konkursu wędkarskiego „A może na ryby…” jest Wigierski Park Narodowy.

I. Cel konkursu:
? propagowanie walorów przyrodniczych Wigierskiego Parku Narodowego,
? wzbogacenie wiedzy na temat flory i fauny parku, występujących gatunków ryb w jeziorach wigierskich,
? pokazanie różnorakich form spędzania wolnego czasu,
? zachęcanie uczestników konkursu do wędkowania, mierzenia złowionych ryb i wypuszczania ryb niewymiarowych z powrotem do naturalnego środowiska.

II. Miejsce i czas konkursu:
Część warsztatowa odbywać się będzie 15 sierpnia 2009r. w Muzeum Wigier Stary Folwark 50 jako jeden z punktów programu Jarmarku Wigierskiego organizowanego w Wigrach.
Konkurs towarzyskiego połowu ryb odbywać się będzie nad Zatoką Krzyżańską jeziora Wigry 16 sierpnia br.
 

III. Uczestnicy konkursu:
– Konkurs skierowany jest do młodzieży powyżej 14 roku życia i dorosłych. Przewidziane są 3 grupy wiekowe: I. od 15 – 18 lat; II. od 19-24 lat; III. powyżej 25 lat.
– W konkursie udział bierze osoba zgłoszona indywidualnie w Muzeum Wigier w Starym Folwarku, tel. 087-563-01-52, mailem: [email protected] lub pisemnie na adres: Muzeum Wigier, Stary Folwark 50, 16-400 Suwałki, w terminie do 14 sierpnia 2009r.
– Liczba miejsc w zawodach jest limitowana i zależy od pierwszeństwa zgłoszenia udziału. Uczestnicy warsztatów i towarzyskich zawodów wędkarskich na miejsce zawodów przyjeżdżają we własnym zakresie.
 

IV. Zakres wiedzy:
– Konkurs wiedzy wędkarsko-ekologicznej obejmuje tematykę związaną z gatunkami flory i fauny wód śródlądowych Wigierskiego Parku Narodowego (roślinność wodna, gatunki ryb, wymiary i okresy ochronne, ptaki, płazy, ssaki i skorupiaki bytujące w – i nad naszymi wodami).
– Zachowania proekologiczne nad wodą.
– Znajomość regulaminu amatorskiego połowu ryb Polskiego Związku Wędkarskiego i Wigierskiego Parku Narodowego.
– Przestrzeganie zasad fair play w sporcie wędkarskim.
 

V. Warunki uczestnictwa:
Konkurs odbędzie się w dniach 15-16 sierpnia 2008 roku na terenie Wigierskiego Parku Narodowego – część warsztatowa Muzeum Wigier i zawody towarzyskie nad Zatoką Krzyżańską jeziora Wigry.
Pierwszy dzień poświęcony jest na teoretyczne przygotowanie się do zawodów, napisanie testu z wiedzy i część rekreacyjna; drugi dzień jest dniem zawodów.
Warunkiem przystąpienia do zawodów jest posiadanie karty wędkarskiej i wykupienie licencji wędkarskiej jednodniowej – koszt 9zł/os. Licencję nabyć można w siedzibie WPN w Krzywem, w sklepach wędkarskich w Suwałkach lub w miejscu organizacji warsztatów wędkarsko-ekologicznych u Organizatorów Konkursu.
 

VI. Program:
I Dzień – 15 sierpnia 2009 (sobota)
Godz.11.00 – rozpoczęcie imprezy – powitanie zebranych uczestników i gości przez dyrektora WPN;
Godz.11.15-12.00 – wykład nt. amatorskiego połowu ryb przedstawiony przez przedstawiciela Polskiego Związku Wędkarskiego; pytania uczestników;
Godz.12.05-12.50 – wykład nt. zasad amatorskiego połowu ryb na terenie Wigierskiego Parku Narodowego; dyskusja;
Godz.12.55-13.40 – prezentacja multimedialna nt. walorów przyrodniczych WPN;
Godz.13.50-14.20 – pisemny test wiedzy wędkarsko-ekologicznej;
Godz.14.25-15.30 – zawody zręcznościowe – rzut ciężarkiem do Tarczy Arenberga, quizy związane z tematyką wodną, konkurs wiedzy o Wigierskim Parku Narodowym (ilość przewidzianych nagród – 40 dla różnych grup wiekowych i konkursów);
Godz.15.40 – ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród;
Godz.15.50-16.30 – występ zespołu ludowego Wigranie; „Legenda o siei wigierskiej” opowiedziana gwarą przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Maćkowej Rudzie;
Godz.16.30-17.30 – zwiedzanie wylęgarni ryb w Tartaku i wystawy „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku;
17.00 zamknięcie imprezy warsztatowej
II Dzień – 16 sierpnia 2009 (niedziela)
Uczestnicy zawodów zgłaszają się do Komisji Konkursowej od godziny 7.00 nad Zatoką Krzyżańską j. Wigry.
Godz.08.00 – 08.15 – losowanie stanowisk.
Godz.08.20-11.20 rozpoczęcie towarzyskich zawodów spławikowych o największy okaz i o najcięższą masę złowionych ryb (połów ryb na jedną wędkę) z brzegu i bez zanęt.
Godz.11.20-12.00 – przekazanie przez zawodników złowionych ryb do Komisji Konkursowej celem zmierzenia okazów i zważenia połowu.
Godz.12.30 – ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

VII. PUNKTACJA
? W poszczególnych kategoriach wiekowych będzie oceniany i punktowany stan wiedzy ekologicznej i umiejętności wędkarskie.
? Komisja w składzie: przedstawiciele organizatorów konkursu (specjaliści ds. edukacji, ichtiolodzy WPN), PZW Oddział w Suwałkach, będzie przydzielała punkty dla indywidualnych przedstawicieli poszczególnych kategorii wiekowych (oddzielnie – wiedza wędkarsko-ekologiczna, zawody rzutowe na tarczę Arenberga, zawody spławikowe).
? Uczestnicy konkursu wędkarsko-ekologicznego, którzy zdobędą sumarycznie największą liczbę punktów otrzymują nagrody rzeczowe (punktowane będą pierwsze 3 miejsca). Dodatkowe nagrody przewidziane są za największe złowione okazy i największą sumarycznie masę złowionych ryb podczas zawodów.
? Poszczególne etapy konkursu będą rozgrywane jawnie.

VIII. NAGRODY
Komisja przyzna miejsca i nagrody w każdej kategorii wiekowej. Nagrodzone zostanie 3 pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej podczas towarzyskich spławikowych zawodów wędkarskich.
   
Źródło: wigry.win.pl

Konkurs obejmuje tematykę związaną z gatunkami flory i fauny wód śródlądowych Wigierskiego Parku Narodowego. / Fot. dixon777, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię