Ośrodek powstał w 1997 roku. Jest własnością samorządu miasta Elbląg. Ta swoista placówka oświatowa, położona w urokliwym zakątku Mierzei Wiślanej w odległości 12 km od znanego kurortu Krynicy Morskiej i ok. 3,5 km od granicy z Federacją Rosyjską, prowadzi działalność edukacyjną w ciągu całego roku.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Ul. Piaskowa 23
82-120 Krynica Morska
Tel./fax 55 247-66-67
[email protected]
www.oee-piaski.pl
Edukacja Morska w obszarze Bałtyku
Edukacja Morska prowadzona w ośrodku ma na celu popularyzację wiedzy o morzu. Naszym głównym celem jest zapoznanie młodych ludzi z bieżącymi zagadnieniami dotyczącymi biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego.
Edukacja Morska to program zajęć skierowany do dzieci, młodzieży, studentów i wszelkich grup zorganizowanych. Lekcje w OŚRODKU dostosowane są do wieku uczestników, posiadając różnorodny charakter, formę i metodę realizowaną poprzez: prezentacje multimedialne, zajęcia pokazowe, warsztatowe i laboratoryjne, edukację przez zabawę oraz projekcje filmowe. Program zajęć ma na celu przybliżanie specyfiki środowiska morskiego – jego bogactwa i zagrożenia oraz wszystko to, co fascynuje i z morzem jest związane – życie na rafie koralowej i tajemniczy świat głębin w Sali Kinowej, zwierzęta morskie i ptaki polskiego wybrzeża w Multimedialnej Sali Ekologii Morza, analizę chemiczną wód w Eksperymentalnej Pracowni Wody.
Przesłanie Edukacji Morskiej to – dotknąć, zobaczyć, usłyszeć i doświadczyć.
Do realizacji tematów wykorzystane są ekspozycje multimedialnego ogrodu zoologicznego, dając możliwość pokazania organizmów związanych z ekosystemem środowiska Morza Bałtyckiego, a także faunę wodną, pochodzącą niemal z całego obszaru bałtyckiego, pozwalając oko w oko spotkać się z mieszkańcami podwodnego świata, przez co wyobraźnia ułatwia przyswajanie wiedzy.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się w godzinach uzgodnionych ze zleceniodawcą.
SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE – KSZTAŁCENIA i WYCHOWANIA EKOLOGICZNEGO
Nadrzędnym celem tego programu jest skuteczne i efektywne kształtowanie postaw dzieci zgodnych z etyką ekologiczną przez :
- rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą,
- wyrabianie szacunku dla przyrody i jej piękna,
- wpajanie silnego związku ze środowiskiem,
- uczestnictwo w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska,
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności i potrzeby szybkiej reakcji na problemy ekologiczne,
- zachęcanie do aktywnej obecności we własnym środowisku,
- naukę ekologicznego życia we własnym domu, otoczeniu.
- umiejętność działania w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych,
- poczucie przynależności do społeczności szkolnej, środowiska lokalnego, regionu, kraju,
- umiejętności nawiązywania i utrzymywania poprawnych kontaktów z innym dziećmi, dorosłymi, osobami niepełnosprawnymi, przedstawicielami innej narodowości,
- umiejętności służące zdobywaniu wiedzy w różnorodny sposób.
- umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji na podany temat z różnych źródeł (czasopisma, encyklopedie, słowniki, Internet, multimedia) oraz umiejętne ich wykorzystywanie,
- naukę poczucia własnej wartości i własnych możliwości,
- naukę wyciągania właściwych wniosków, perspektywicznego myślenia i przewidywania skutków określonej działalności człowieka,
- uzmysłowienie uczniom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze życie.
Zaplecze EDUKACYJNE
Na terenie ośrodka znajdują się:
- dwie wielofunkcyjne sale edukacyjne,
- stołówka, która może pełnić funkcję świetlicy, sali wykładowej lub sali dyskotekowej.
Sale edukacyjne posiadają bogate zaplecze, które pozwala dostosowywać je do potrzeb przeprowadzanych zajęć: sali komputerowej, laboratorium, sali do przeprowadzania eksperymentów.
Przed budynkiem głównym znajduję się stacja meteorologiczna wyposażona w sprzęt umożliwiający obserwacje meteorologiczne.
oferty wycieczek: http://zielonaszkola.krynicamorska.pl/pl/top/zielona-szkola-nad-morzem/wycieczki-fakultatywne/
Źródło: www.oee-piaski.pl