Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody rozpoczął nowy długofalowy projekt ?Zielone Karpaty = Czyste Karpaty?. Kampania porusza problem gospodarki odpadami w Karpatach.
Wzmożony ruch turystyczny w Karpatach oraz trudności w organizacji selektywnej zbiórki odpadów sprawiają, że problem gospodarki odpadami jest palący. Podstawowym warunkiem efektywnej gospodarki odpadami jest świadomość ekologiczna mieszkańców.
Dlatego kampania ma wyplenić negatywne nawyki w postępowaniu z odpadami, jednocześnie wspierając wdrożenie selektywnej zbiórki w karpackich gminach. W ramach projektu powstaną ramy merytoryczne edukacji i informacji, tak by samorządy lokalne mogły w łatwy sposób adaptować je do swoich potrzeb.
Szczegółowe działania w ramach tego projektu:
Poradnik komunikacji społecznej w zakresie gospodarki odpadami
Poradnik jest skierowany do wszystkich samorządów lokalnych i zawiera pakiet edukacyjny (przykładowe narzędzia edukacyjne i informacyjne), który ma wpłynąć na większe zaangażowanie społeczności lokalnej w selektywną zbiórkę odpadów. Poradnik będzie dostępny na stronie projektu.
Strona internetowa Projektu
Na stronie pojawi się m.in. Wirtualne Centrum Interwencyjne – aplikacja umożliwiająca użytkownikom zgłaszanie np. dzikich składowisk odpadów oraz bank wiedzy, baza artykułów nt. odpadów.
Poradnik „Zarządzanie odpadami w obszarach górskich”
Wydany przez Komisję Europejską poradnik jest adresowany gł. do samorządów na obszarach górskich. Poradnik zawiera opis efektywnej i zintegrowanej gospodarki odpadami.
Udział publiczny we wdrażaniu planów gospodarki odpadami
Warsztaty dla mediów (lipiec– sierpień 2009)
spotkania odbędą się w woj. małopolskim, podkarpackim oraz śląskim
Warsztaty dla przedstawicieli samorządów lokalnych (wrzesień – grudzień 2009)
spotkania odbędą się w woj. małopolskim, podkarpackim oraz śląskim
Warsztaty dla przedstawicieli społeczności lokalnych (tj. organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, nauczycieli (styczeń– czerwiec 2010)
dwa spotkania odbędą się w woj. małopolskim i podkarpackim, a jedno w woj. śląskim.
Warsztat podsumowujący (wrzesień 2010)
warsztat będzie konfrontował spojrzenie różnych grup społecznych na kwestię wspólnego realizowania Programów Gospodarki Odpadami na poziomie lokalnym.
Źródło: LOP