Od teraz Biblioteka Narodowa będzie zużywała mniej energii elektrycznej i cieplnej, a tym samym ? będzie emitowała mniej CO2. W budynku przeprowadzono termomodernizację obejmującą m.in. wymianę: grzejników, ocieplenia dachu, okien i oświetlenia, zainstalowano także wentylację z odzyskiem ciepła.
Powstający w latach 70. i 80. nie zawsze z właściwych materiałów ze względu na kryzys gospodarczy Polski wymagał właściwie wymiany większości elementów zastosowanych przy jego budowie. Szczęśliwie się składa, że projektant gmachu inż. Stanisław Fijałkowski jest stale czynnym architektem i mógł służyć przez cały czas modernizacji radą i pomocą. Dzięki dobrej z nim współpracy mogliśmy też zrealizować niemal w pełni pomysł z 1963 r., czyli czasu, kiedy projekt faktycznie powstał. Gmach BN staje się dobrym przykładem polskiej architektury modernistycznej lat 60., funkcjonalnym i ekologicznym – podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach ekoprojektu „Zarządzanie energią w budynkach Biblioteki Narodowej” ze środków Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS). W ramach GIS umowę zawarli Ministerstwo Środowiska i działająca z ramienia japońskiego Ministerstwa Gospodarki Organizacja Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO – New Energy and Industrial Technology Development Organization). Inwestycja ta otrzymała największe dofinansowanie ze środków GIS, ze wszystkich projektów realizowanych w ramach umowy podpisanej z NEDO. Wyniosło ono 20,7 miliona zł.
Krajowy System Zielonych Inwestycji (GIS) polega na finansowaniu ekoprojektów dzięki pieniądzom pochodzącym ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji (AAU). Pieniądze te mogą być wykorzystane tylko na cele ekologiczne związane z redukcją gazów cieplarnianych (tzw. zazielenianie). Polska ma możliwość zbywania jednostek AAU innym państwom – Stronom Protokołu z Kioto lub podmiotom prywatnym upoważnionym przez te kraje. Zgodnie z zapisami Protokołu Polska była zobowiązana do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 6% w okresie 2008 – 2012. Emisje udało się jednak zredukować o blisko 30%. Dzięki temu Polska ma możliwość sprzedaży „zaoszczędzonych” jednostek AAU. Łączna kwota, jaką Polska zarobiła dotychczas na sprzedaży jednostek AAU to blisko 780 mln zł (ponad 192 mln euro) w ramach 10 transakcji.