Trwa nowa edycja certyfikatów w ramach Programu Szkoły dla Ekorozwoju, koordynowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Już po raz siódmy szkoły i przedszkola z całej Polski mogą ubiegać się o przyznanie im międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi lub krajowego tytułu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

Aby ubiegać się o certyfikat, kieruj się metodologią 7 KROKÓW:

1. Powołanie lokalnego komitetu / grupy roboczej
2. Przeprowadzenie audytu ekologicznego (na początku i końcu działań)
3. Opracowanie kodeksu ekologicznego
4. Opracowanie planu działań i jego wykonanie (realizacja)
5. Monitoring prowadzonych działań
6. Współpraca z partnerami zewnętrznymi, promocja
7. Integracja z programem nauczania

Jak ubiegać się o certyfikat za rok 2012/2013? – wskazówki dla KOMITETU LOKALNEGO

1. Załóżcie wizytówkę szkoły na ekoszkola.pl (jeśli jeszcze szkoła jej nie posiada)
2. Zarejestrujcie szkołę do nowej edycji certyfikatu – poprzez FORMULARZ PRZYSTĄPIENIA – do 28 lutego 2013
3. Przeprowadźcie audyt początkowegy na FORMULARZU AUDYTU – do 4 marca 2013
4. Wybierzcie temat przewodni – dla LCAE – 1 temat, dla ZF – 2 tematy (w tym 1 obowiązkowy – elektroodpady)
5. Pilnujcie, aby zaplanowane działania były spójne z tematem przewodnim, systemowe, o ciągłym charakterze, obejmujące całą szkołę,
7. Przeprowadźcie audyt końcowy – wg FORMULARZA AUDYTU – do 28 czerwca 2013
8. Wypełnijcie APLIKACJĘ O CERTYFIKAT wraz z dokumentacją zdjęciową (przesyłana wyłącznie przez formularz online) – do 4 lipca 2012

Wyniki oceny aplikacji zostaną przekazane po 15 września 2013

Na przełomie maja-czerwca w wybranych szkołach zostaną przeprowadzone wizyty monitorujące

W tej edycji w sposób szczególny pragniemy zwrócić uwagę na 1 krok z powyższej metodologii – Powołanie lokalnego komitetu / grupy roboczej – przypominamy szczegółowe kryteria realizacji tego pierwszego kroku dla szkół ubiegających się o Zieloną Flagę:

  •     Uczniowie, by stać się członkami Komitetu na rzecz Ekorozwoju, wysuwają swoje kandydatury i są wybierani przez swoich rówieśników.
  •     Uczniowie mają możliwość nominowania dorosłych przedstawicieli do Komitetu.
  •     Komitet powołuje dorosłych członków (spośród przedstawicieli społeczności lokalnej) do specyficznych zadań.
  •     Grupa spotyka się co najmniej dwukrotnie w kwartale.
  •     Sporządzany jest protokół ze spotkań, za tworzenie którego odpowiedzialność rozłożona jest między dorosłych i uczniów.
  •     Zapisy spotkań są wywieszane na tablicy ogłoszeń Szkoły dla Ekorozwoju.
  •     Sprawozdania/raporty ze spotkań prezentowane są na zebraniach szkolnych i spotkaniach z rodzicami.
  •     Uczniowie, będący członkami Komitetu, odpowiedzialni są za odnotowywanie pomysłów pozostałych członków i rozpowszechnianie ich wśród pozostałych klas lub roczników szkolnych.

CERTYFIKAT I STOPNIA:

Miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga".

CERTYFIKAT II STOPNIA:

„Zielona Flaga" jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools (www.eco-schools.com), w którym uczestniczy ok. 15.000 szkół z 54 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Eco-Schools – jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.

Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię