W ekologicznej produkcji roślinnej zakazane jest stosowanie syntetycznych nawozów mineralnych oraz syntetycznych środków ochrony roślin (pestycydów).

W standardach prywatnych zrzeszeń producentów istnieje czasem zapis, że produkcja ekologiczna powinna się odbywać na jak najmniej skażonych terenach, a w unijnym rozporządzeniu jest mowa o dążeniu do produkcji żywności o jak najwyższej jakości. W produkcji roślinnej nie stosuje się odmian GMO, a stosuje się odmiany lokalne jak najbardziej odporne na warunki klimatyczne, szkodniki i choroby danego rejonu, będące dodatkowo wzbogaceniem różnorodności biologicznej oraz „różnorodności na talerzu”, która jest pierwszą podstawową zasadą prawidłowego odżywiania się.

W przetwórstwie żywności ekologicznej dąży się do zachowania tzw. charakterystycznej natury produktów, czyli nie jest ona zafałszowana, jak to ma miejsce w przetwórstwie konwencjonalnym, przez liczne dodatki do żywności (konserwanty, barwniki, polepszacze smaku i zapachu, emulgatory, stabilizatory itd.). Dla przetwórstwa ekologicznego istnieją listy substancji, które wolno stosować, dzięki czemu ogranicza się ilość związków szkodliwych dostarczanych wraz z pożywieniem. Wielu przetwórców ekologicznych stara się również dbać o to, żeby zachować zawartość naturalnych substancji odżywczych poprzez stosowanie takich technologii przetwórczych, które są mniej inwazyjne niż w przetwórstwie konwencjonalnym lub nawet podwyższać wartość biologiczną przetworów dzięki naturalnym procesom takim jak np. fermentacja mlekowa.

 zagadnienie opracowane przez: dr inż. Anetę Załęcką i prof. Ewę Rembiałkowską z Zakładu żywności Ekologicznej SGGW

Jedzenie zdrowe i ekologiczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię