Od 12 do 20 listopada potrwa europejski Tydzień Edukacji Globalnej (TEG). To coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży.
Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Inicjatywy TEG mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania.
Pod wspólną nazwą Tydzień Edukacji Globalnej kryje się szereg aktywności promujących, wdrażających czy też dopiero inicjujących edukację globalną w poszczególnych państwach członkowskich Rady Europy. Jest to tydzień imprez mających na celu zarówno celebrowanie samej dziedziny edukacji globalnej, jak i popularyzowanie podejmowanych w jej zakresie zagadnień.
Hasłem tegorocznej edycji jest „Działaj dla świata”. Jak co roku organizatorzy skupiają się na wybranych aspektach edukacji globalnej – tym razem jest to temat szeroko rozumianej konsumpcji.
Więc jeśli zadajesz sobie pytanie: „ale co ja mogę zrobić?” „jak ja mogę działać dla świata? – podpowiadamy: wybory konsumenckie, które podejmujesz codziennie to jeden z najważniejszych instrumentów Twojego oddziaływania na środowisko naturalne, a poprzez nie na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń, w Polsce i na drugim końcu świata. Podejmijmy więc w tym roku działania, które pomogą nam zrozumieć nasz wpływ, wpływ naszych codziennych decyzji, oraz kształtować nasze nawyki tak, aby minimalizować negatywne skutki konsumpcji i zużycia zasobów naturalnych.
Planując swoje działania w ramach TEG skupcie się np. na poniższych problemach:
– Odpowiedzialna konsumpcja – to podejmowanie wyborów konsumenckich w oparciu o wiedzę na temat ich społecznych, ekologicznych i politycznych konsekwencji – nie ma wyborów idealnych, ale naszym zadaniem jest dotarcie do informacji, które pozwolą nam mądrze wybrać
– Środowisko naturalne / zasoby – wyprodukowanie i transport każdego przedmiotu łączy się ze zużyciem zasobów naturalnych, takich jak paliwa kopalne czy woda – warto o tym pamiętać, wybierając się na zakupy
– Etyka w biznesie / Prawa pracownicze – jako konsument masz wpływ na praktyki producentów – swój wybór uzależniaj od tego czy firma przestrzega praw pracowniczych w całym łańcuchu dostaw i dba o środowisko naturalne
Więcej informacji: www.teg.edu.pl.