Polska prezydencja W Unii w praktyce oznacza przede wszystkim koordynację i organizację kilkuset wydarzeń w kraju i za granicą. Każde z nich łączy się z wykorzystaniem zasobów naturalnych, takich jak woda czy energia. Polska administracja publiczna poprzez odpowiedni proces zamówień publicznych i działania logistyczne stara się ograniczać negatywny wpływ na środowisko.
Ministerstwo Środowiska przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych rozpoczęło projekt „Zielona prezydencja” promujący organizację wydarzeń i spotkań z dbałością o oszczędność wykorzystywanych zasobów i standardy ochrony środowiska.
Minister Mikołaj Dowgielewicz (Pełnomocnik ds. prezydencji) zwrócił się do wszystkich urzędów z prośbą o uwzględnianie ekologicznych aspektów podczas polskiego przewodnictwa. Inicjatywa ta ma na celu ograniczenie negatywnych skutków dla środowiska podczas organizowanych spotkań oraz upowszechnienie dobrych praktyk w administracji państwowej. Minister zachęcał, aby w ramach przygotowań logistycznych do prezydencji w urzędach, wybrano co najmniej jedno spotkanie, które zostałoby zrealizowane ze szczególną troską o zielone zasady.
Przeprowadzono także specjalne szkolenie dla wybranych członków Korpusu prezydencji. W jego ramach przekazane zostały dobre praktyki uwzględniające np. stosowaniepodczas konferencji naczyń wielorazowego użytku czy ekologicznego papieru. Ponadto Ministerstwo Środowiska wydało również cykl publikacji z praktycznymi wskazówkami odnośnie „zielonych” spotkań. Wszystkie urzędy zostały poproszone o przesyłanie informacji o nich do organizatorów projektu. Informacje na ich temat będą dostępne na stronie pl2011.eu oraz stronie internetowej resortu środowiska www.mos.gov.pl/prezydencjaue.
Po zakończeniu sprawowania przez Polskę prezydencji Ministerstwo Środowiska opracuje na podstawie opisów zbiorczy katalog dobrych praktyk w zakresie organizacji spotkań z uwzględnieniem ekologicznych aspektów. Nie tylko Korpus prezydencji, ale każdy, kto organizuje większe wydarzenie, może zadbać o swoje otoczenie.
Jak zorganizować spotkanie w zielonym standardzie? (porady dla każdego organizatora spotkań)
Żywność i catering:
- Zapewnij dania wegetariańskie w menu
- Zamawiaj posiłki z lokalnych i sezonowych produktów (unikaj gatunków zagrożonych wyginięciem np. łosoś bałtycki, sola, tuńczyk błękitno płetwy)
- Upewnij się, że jeżeli w menu są ryby, raki, to pochodzą ze zrównoważonych hodowli
- Zamawiaj posiłki przygotowywane z regionalnych produktów
- Zamawiaj świeże owoce: nie ananasy, mango, papaje, jabłka tylko truskawki, maliny, jagody, jabłka, śliwki, porzeczki, agrest, orzechy włoskie, laskowe, żurawina etc)
- Używaj napoje (typu sok, woda) w dużych opakowaniach TZN. nie jednorazowe butelki soku – jednorazowe, tylko sok zakupiony w 2 L opakowaniu i przelany do dzbanków
- Zapewnij wodę mineralna z lokalnych źródeł (nie np. Kropla Beskidu ze źródła w Muszynie serwowana w Sopocie)
- Zadbaj o pojemniki do segregacji odpadów – upewnij się, że są dobrze oznakowane i łatwo widoczne
Kryteria dodatkowe:
- Zwróć uwagę w jaki sposób są dostarczane produkty i półprodukty – cel minimalizacja odpadów np. jabłka nie pakowane oddzielnie każde w woreczek foliowy, tylko drewniana skrzynka, a w niej jabłka luzem
- Oraz wróć uwagę na określony procent żywności wyprodukowany metodami ekologicznym
- Sekretariat spotkania i obsługa logistyczna spotkania:
- Drukuj materiały konferencyjne na papierze ekologicznymi
- Poinformuj o tym że broszura została wyprodukowana na papierze ekologicznym
- Drukuj dwustronnie
- Zapewnij sprzęt audio-video energooszczędny
- Ogranicz oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację do minimum
Lokalizacja:
- Wybierz miejsce do którego łatwo jest dojechać komunikacją miejską
- Poinformuj uczestników spotkania jak dojechać na miejsce spotkania
- Prześlij mailem rozkład jazdy np. autobusów czy pociągów
Niedopuszczalne są:
- plastikowa zastawa np. plastikowe kubki do picia wody
- plastikowe mieszadełka
- jednorazowe opakowania: kawa, cukier
- 5 ml śmietanki do kawy – TYLKO mleko, śmietanka w dzbanuszku
Źródło: pl2011.eu/green_presidency