Jeśli chcesz wzbogacić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności ochrony wody, to powinieneś wybrać się na spacer nowo otwartą ścieżką edukacyjną Oczyszczalni Ścieków Gigablok w Katowicach.
Początkiem wszechrzeczy jest woda.
Tales z Miletu
Treści zaprezentowane na ścieżce zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dowiecie się tu jak bardzo nasze codzienne życie potrafi zmieniać środowisko naturalne, a także na czym polega oczyszczanie ścieków w nowoczesnej oczyszczalni. Ścieżka edukacyjna Oczyszczalni Ścieków Gigablok powstała przy współudziale Katowickich Wodociągów i Urzędu Miejskiego w Katowicach.
Oficjalne otwarcie Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK nastąpiło 20 maja br. Udział wzięli w nim Wiceprezydent Miasta Katowice – Michał Luty oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice. Wśród zaproszonych znaleźli się również wszyscy dyrektorzy katowickich szkół. Podczas piątkowej imprezy przedstawiciele szkół mieli okazję zobaczyć z jakich elementów składa się Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK i dowiedzieć jakich formalności należy dopełnić, aby ją zwiedzić.
Dla mieszkańców ścieżka została udostępniona 21 maja br. Uroczystość połączona była z premierowym pokazem filmu „Giga”. Tuż po nim odbyło się spotkanie z aktorami oraz filmowcami, którzy brali udział w produkcji filmów edukacyjnych „Giga” i „Marcin” przygotowanych jako element ścieżki. W trakcie tego spotkania obecni goście dowiedzieli się jak powstawał film i poznali wiele szczegółów dotyczących pracy filmowców.
Po spotkaniu przewodnicy oprowadzili mieszkańców trasą Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK. Zwiedzający zobaczyli obiekty Oczyszczalni Gigablok i prześledzili kolejne etapy oczyszczania ścieków.
Informacje praktyczne:
Adres:
Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK
Katowickie Wodociągi
ul. Obrońców Westerplatte 130
40-335 Katowice
tel. 32 78 82 696
e-mail: [email protected]
Zwiedzanie ścieżki edukacyjnej GIGABLOK jest bezpłatne.
Zwiedzanie zarówno przez grupy zorganizowane jak i przez osoby indywidualne po wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacji dokonywać można telefonicznie pod numerem 32 78 82 696 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30 lub drogą mailową [email protected]. Terminy zwiedzania: w dni powszednie oraz w jedną sobotę każdego miesiąca po wcześniejszej rezerwacji.
Grupy zorganizowane ze względu na wymogi bezpieczeństwa mogą liczyć maksymalnie do 25 osób. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu i formy zwiedzania.