Pod koniec miała odbyła się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę ? 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć przedstawicieli Lasów Państwowych! Pośród zielonych drzew, śpiewu ptaków oraz szumu fontann leśnicy opowiadali o tym, jak funkcjonują jednostki LP, jak prowadzone są działania ochronne, gospodarcze oraz hodowlane.

Wystrój namiotu przyciągał uwagę nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Stoisko wręcz kipiało od tłumów odwiedzających nas gości. Ludzie bardzo chwalili i codzienny wkład pracy leśników w utrzymanie lasów ich roli społecznych i środowiskowo-przyrodniczych.

 – Choć nie było czasu na odpoczynek, to jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji oraz pozytywnego odbioru leśników działających na rzecz edukacji przyrodniczo-leśnej, przedstawiających nie jednokrotnie trud i znój codziennej pracy naszych kolegów z terenu – mówi Jakub Wojdecki z Nadleśnictwa Jarocin.  

Według organizatorów na pikniku eksperymentowało ponad 100 tys. osób – na stoisko Lasów Państwowych mogło zajrzeć nawet 4 tys. miłośników przyrody ocenia Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – Byliśmy na pikniku już po raz szósty. Zawsze spotykamy się z autentycznym zaciekawieniem przyrodą i naszą pracą.

Najmłodsi odwiedzający leśne stoisko mogli wziąć udział w rozmaitych konkursach wiedzy, rebusach oraz odgadywaniu tropów zwierząt leśnych premiowanych ciekawymi nagrodami. Leśnicy zaaranżowali stoisko tak, że wchodzący do namiotu mieli wrażenie, jakby rzeczywiście znaleźli się w lesie. Przechodząc przez namiot uczestnicy imprezy wkraczali na poligon zabaw, gdzie można było wdrapać się na sylwetki zwierząt leśnych: jelenia, łosia lub żubra i uwiecznić tę chwilę w obiektywie aparatów.

 Drewniana instalacja przygotowana z okazji Międzynarodowego Roku Lasów wywoływała u dzieci dosłownie szał radości. Zainteresowanie było ogromne.W tym dniu to co na co dzień jest niedostępne, bo zakryte w leśnym gąszczu, było dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Myślę, że wspólnie z kolegami i koleżankami stworzyliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – tłumaczy Rafał Śniegocki z RDLP w Poznaniu. – Nie pamiętam, by podczas jakiejkolwiek imprezy przez prawie 10 godzin namiot wypełniony był po brzegi. Nawet po zamknięciu, gdy się pakowaliśmy, podchodziły do nas osoby zainteresowane wystającymi z kartonów leśnymi zwierzętami. To niezwykłe!

W tym roku piknik odbył się pod hasłem „Wolność”. Wpisało się ono doskonale w ramy Międzynarodowego Roku Lasów – „Lasy dla ludzi”. Odwiedzający stoisko LP mogli doświadczyć namiastki tej wolności i swobody wszystkimi zmysłami – wzrokiem, węchem, dotykiem i słuchem.

W tegorocznym pikniku wzięło udział 230 instytucji z 21 krajów świata, w tym po raz pierwszy Norwegia i Izrael. Piknik został włączony do programu konferencji Stowarzyszenia Centrów Nauki ECSITE. Jest to coroczne spotkanie przedstawicieli tego środowiska. Przybyło na nie ok. 1000 osób z całego świata. Głównie przedstawicieli centrów nauki, muzeów techniki i historii naturalnej, naukowców, dziennikarzy oraz naukowych.

Oprac. na podst. tekstu Jakuba Wojdeckiego (Nadleśnictwo Jarocin)
 

Logo Międzynarodowy Rok Lasu jak widać idealnie nadało się na ścianę wspinaczkową.

Zasiąść na grzbiet króla lasu – bezcenne.

By dostrzec przyrodę trzeba czasem popatrzeć pod buty.

Tłumy chętnych leśnej przygody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię