Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie „Zielony Wrocław” w ramach projektu ekologicznego Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci. Organizatorem jest zespół ?Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży?, we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy o parkach i terenach zielonych Wrocławia, rozwijanie wrażliwości uczniów na piękno świata, doskonalenie umiejętności pracy w zespole, kształtowanie postawy proekologicznej i wykorzystanie pracy metodą projektu.

Prace konkursowe oceniane są w 4 kategoriach wiekowych:

    * przedszkola
    * szkoły podstawowe
    *  gimnazja
    * szkoły ponadgimnazjalne

Placówka reprezentowana jest przez jedną grupę liczącą 5-8 osób i może zgłosić do konkursu jedną pracę w danej kategorii wiekowej. Ze względu na termin rozstrzygnięcia konkursu nie mogą w nim wziąć uczniowie ostatnich klas.

Terminarz konkursu:
? ostateczna data nadsyłania prac: 16 września 2011 r
? ogłoszenie wyników konkursu: 10 października 2011 r
? oficjalne wręczenie nagród: 18 października 2011 r

Tematem opracowania jest wybrany teren zielony we Wrocławiu, którym może być dowolny park miejski lub kompleks leśny. Praca konkursowa powinna być przygotowana zgodnie z poniższymi wytycznymi.

    * Dzieci z przedszkoli:

o Opracowanie może zawierać zdjęcia, rysunki, zielniki, mapki i itp.
o dany teren powinien być w przedstawiony jak najbardziej atrakcyjny sposób, w oparciu o informacje uzyskane w trakcie wizyt terenowych.

    *  Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:

o Opracowanie może być w formie multimedialnej (na płycie CD) lub wydruku komputerowego (może zawierać zdjęcia, rysunki, zielniki, mapki)
o opis terenu: przygotowany na podstawie dostępnej literatury z podaniem źródła (przewodniki, foldery, encyklopedie, strony internetowe)
o walory kulturowe terenu: rys historyczny, legendy związane z obiektem, pomniki, tablice i kamienie pamiątkowe, występowanie małej architektury i występowanie obiektów zabytkowych
? walory przyrodnicze: opis cech charakterystycznych minimum 5 gatunków drzew rodzimych i 3 gatunków obcych występujących na terenie parku/lasu, opis pomników przyrody zawierający nazwę gatunku drzewa jego obwód mierzony na wys.1,3m,  opis wybranych gatunków krzewów (min.3) i roślin zielnych (min.5), opis gatunków ptaków jakie można zobaczyć lub usłyszeć na terenie parku/lasu (podać min. 5 gatunków), charakterystyka wybranych gatunków ssaków, które zostaly zaobserwowane na terenie parku/lasu (czas aktywności, sposób zdobywania pokarmu, tropy i ślady żerowania)
o inne: zaproponowanie przeprowadzenia ścieżki przyrodniczej w obrębie opisywanego obiektu: podać nazwę ścieżki, długość i czas przebycia, opis przystanków o walorach przyrodniczodydaktycznych.Do opisu należy dołączyć uzasadnienie wyboru trasy i kolejnych przystanków oraz dołączyć ilustrację fotograficzną ścieżki,

o opis problemów napotkanych na danym terenie i sposobu ich rozwiązania np. popsute ławki, za mało koszy na śmieci itp.

Termin i warunki dostarczenia prac
? Prace należy przynieść/wysłać na adres: Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży ul. Kołłątaja 20 50-007 Wrocław
Z dopiskiem “Zielony Wrocław”
? Prace uczestnicy wysyłają na własny koszt

O projekcie Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci

Projekt Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci zainicjowano  w 2004 roku. Od początku patronat nad projektem objęły Wydział Edukacji we Wrocławiu i Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Szkoły biorące udział w projekcie realizują szereg zadań związanych z projektem, takich jak udział w warsztatach związanych tematycznie projektem, prowadzenie badań zanieczyszczenia środowiska czy udział w konkursach, które szkoły same organizują, ale również w konkursach organizowanych przez inne szkoły, stowarzyszenia czy firmy.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w trakcie trwania każdej edycji jest Gala Finałowa. Impreza ta odbywa się co roku na Wrocławskim Rynku. Imprezę rozpoczyna przemarsz Ekoludków, czyli wszystkich uczestników imprezy. Następnie na scenie odbywają się występy artystyczne dzieci ze szkół uczestniczących w projekcie, przeprowadzany jest konkurs na najlepszy Eko-Strój (ubiory wykonane z makulatury, butelek, puszek itp.). W trakcie Gali na stoiskach ekologicznych (przygotowanych przez uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) prowadzone są różnego rodzaju konkursy i zabawy dla najmłodszych. Ponadto każda szkoła przygotowuje i wywiesza poster z informacjami z działań prowadzonych w trakcie trwania projektu.

W 2009 roku w V jubileuszowej edycji projektu wzięło udział 25 placówek. Jednym z produktów finalnych V edycji było wyłonienie w drodze konkursu projektu Wrocławskiego EkoKrasnala, który został już odlany i dołączy do grona Wrocławskich krasnali.
 
W obecnej, VI edycji projektu, w akcję zaangażowane są 62 Wrocławskie placówki oświatowe ze wszystkich poziomów nauczania. Tegoroczne edycja przebiega  pod hasłem  „Zielony Wrocław”. Organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na poznanie i ochronę Wrocławskich parków jak i lasów,  a także promować zdrowy i aktywny wypoczynek. We współpracy z kołami naukowymi z Uniwersytetu Wrocławskiego i Przyrodniczego a także Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych przygotowano serię wykładów i warsztatów umożliwiających poznanie zarówno flory, jak i fauny miejskich terenów zielonych.

Zainicjowano również działania w ramach akcji „zwiad ekologiczny”. Dzieci i młodzież ze szkół uczestniczących w projekcie  w trakcie wycieczek z nauczycielem poszukując dzikich wysypisk, zaznaczając na mapie lokalizację miejsca. Następnie mapy wraz ze zdjęciami wysypisk wprowadzane są na internetową mapę Wrocławia. W czerwcu organizatorzy chcą zakończyć wstępną część zwiadu i przekazać zebrane informacje o nielegalnych składowiskach śmieci do Urzędu Miejskiego Wrocławia. W wrześniu sprawdzimy czy coś się zmieniło.

Od 4 do 12 maja na Rynku Wrocławskim oraz na przyległych ulicach uczniowie ze szkół biorących udział w projekcie przeprowadzać będą akcję informacyjną połączoną z rozdawaniem ulotek, odnośnie segregowania śmieci, a na Rynku Wrocławskim nasz partner WPO ALBA ustawi pojemniki do segregacji odpadów.

Tegoroczna Gala Finałowa odbędzie się 18 maja na Wrocławskim Rynku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię