W XI edycji konkursu o Puchar Recyklingu dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria ?Edukacja Ekologiczna. Tytuł ?Mistrza Edukacji Ekologicznej? w kategorii do 30 tys. mieszkańców zdobył Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 im. Karola Wojtyły z Gorzowa Wlkp., który od 2005 r. prowadzi edukację ekologiczną wśród uczniów

Uczestnikami Konkursu w tej kategorii były głównie przedsiębiorstwa komunalne i urzędy miejskie oraz gminne, ale także szkoły, przedszkola, a nawet szpitale. Wybór zwycięzcy był niezwykle trudny, gdyż inicjatywy prowadzone przez zgłoszone jednostki charakteryzowały się niezwykłą pomysłowością i oryginalnością.
 
Segregować każdy może
Od pięciu edycji Konkursu zdobywca tytułu współorganizuje wraz z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. miejski konkurs „Zbieramy makulaturę”. Przez ten czas uczniowie gorzowskich szkół zebrali łącznie ponad 362 tony makulatury, a w ostatniej edycji – 60 ton.
 
Odbyła się także akcja „Zielone Biuro”, której celem było przekonanie instytucji i urzędów lokalnych do systematycznego zbierania makulatury i przekazywania surowca na rzecz zwycięskiego Zespołu. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Do akcji przyłączyły się m.in. Wojewódzka i Miejska Biblioteka, Biblioteka Akademii Wychowania Fizycznego, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Miasta Gorzowa Wlkp. oraz tamtejszy oddział Telekomunikacji Polskiej.
 
Oprócz zbiórki makulatury placówka organizowała też zbiórkę baterii w ramach uczestnictwa w programie „Zielona Szkoła – Zielone Przedszkole” pod hasłem „Zbieramy baterie”. Aby przybliżyć wychowankom problem recyklingu baterii, uczniowie ze starszych zespołów edukacyjno-terapeutycznych odbyli wycieczkę do zakładu przetwarzania zużytych baterii w Stanowicach, a pracownicy Zakładu Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp. przeprowadzili bardzo atrakcyjne zajęcia edukacyjne pt: „Drugie życie bateryjki”.
 
Ponadto placówka dwukrotnie zorganizowała akcję szkolną „Zbieramy odpady na ekologiczne wypady”. Nie tylko uczniowie, ale także rodzice mogli przynieść do szkoły zużyty sprzęt. Akcja trwała cały rok szkolny, a jej efektem było zebranie 561 kg elektrośmieci.
Uczniowie zbierali też odpady organiczne do przygotowanego na terenie szkoły kompostownika.
 
Kreatywnie z naturą
W 2009 i 2010 r. szkoła zorganizowała Regionalny Przegląd Teatrzyków Ekologicznych „Zielony Kapturek”. Wzięło w nim udział 230 uczniów, podzielonych na dwie kategorie: ze szkół podstawowych i placówek kształcenia specjalnego. Ponadto w trakcie spotkań integracyjno-edukacyjnych wystawiano ekologiczne przedstawienia „Niewielki, ale śliczny Zielony Teatrzyk Ekologiczny” i „Kochajmy ptaki”.
 
Placówka była również organizatorem wielu konkursów plastycznych: „Energię mądrze użytkujesz – naszą Planetę ratujesz”, „Leśne pejzaże” i „Wodę oszczędzamy – przyrodę wspieramy”. We współpracy z Nadleśnictwem Bogdaniec i Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody przygotowała konkurs „Ptaki wokół nas”, dzięki któremu dzieci poznały podstawowe gatunki ptaków, sposób ich dokarmiania i zakładania budek lęgowych. Ponadto, aby chronić niektóre gatunki ptaków zorganizowano akcję „Przyjaciele dziuplaków”. Uczniowie montowali budki lęgowe, wykonane przez ich kolegów z Zespołu Szkół Budowlanych.
 
Aby wspomóc również inne zwierzęta, w ramach akcji „Przynieś żołędzia dla leśnego zwierzaka” dzieci zbierały dary jesieni i dokarmiały zwierzęta w Nadleśnictwie Bogdaniec. Ta inicjatywa ma już trzyletnią tradycję.
 
Szkoła organizowała wiele integracyjnych konkursów wiedzy i turniejów („Świat wokół nas”, „Mali Badacze przyrody”, „Nasi skrzydlaci przyjaciele”, „Przyjaciele lasu”, „Z ekologią za pan brat”), a także wycieczek dla uczniów z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli – m.in. do Ośrodka Edukacji Narodowego Parku Ujście Warty w Chyrzynie i Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego w Chalinie.
 
Zespół niejednokrotnie był laureatem wielu konkursów, m.in. w 2010 r. zajął I miejsce w miejskim konkursie „Zbieramy Makulaturę”, II miejsce w miejskim konkursie na zbiórkę aluminium, a także I miejsce w wojewódzkim i II w ogólnopolskim programie „Ekozespoły chronią klimat”.
Zdobyty tytuł „Mistrza Edukacji Ekologicznej” udowodnił małym ekologom, że ich praca nie tylko ratuje Ziemię, ale także jest dobrym przykładem dla innych, niekoniecznie najmłodszych.
 

Aleksandra Kowalczyk

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Przegląd Komunalny", Numer 1/2011 (232).

W Regionalnym Przeglądzie Teatrzyków Ekologicznych „Zielony Kapturek” wzięło udział 230 uczniów (fot. ZKS nr 1)

Pracownicy Zakładu Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp. przeprowadzili dla uczniów ZKS-u zajęcia edukacyjne pt: „Drugie życie bateryjki” (fot. ZKS nr 1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię