Otwarcie wystawy ?Listy z lasu”, prelekcja ?Lasy dla ludzi” oraz finał regionalnego etapu konkursu ?Mój Las” zainaugurowały obchody Międzynarodowego Roku Lasów w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

17 lutego br. do „Powozowni" zjechało znakomite grono sympatyków Ośrodka. Wśród nich Piotr Grygier – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Ewa Hoffmann – wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przedstawiciele samorządu, leśnicy, członkowie Ligii Ochrony Przyrody, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz dzieci i młodzież.

Przybyłych gości powitał Benedykt Roźmiarek – dyrektor OKL. Podkreślając wyjątkowość spotkania mówił: – W naszej tegorocznej działalności edukacyjnej będziemy posługiwać się hasłem „Lasy dla ludzi”. Jest to główne przesłanie Międzynarodowego Roku Lasów. Pod tym hasłem jednostki Lasów Państwowych w całej Polsce będą organizować akcje, imprezy, konkursy, wystawy i inne liczne wydarzenia, niosące przekaz o znaczeniu lasów dla ludzi i środowiska. Wszystkie podejmowane w Ośrodku działania edukacyjne realizujemy z myślą o Was. Najlepszym tego przykładem niech będzie dzisiejszy dzień. Podczas wystąpienia dyrektor OKL scharakteryzował cele przyświecające obchodom Międzynarodowego Roku Lasów, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a także podkreślił wyjątkowość lasów Polski i Europy, które stanowią jedną czwartą zasobów leśnych świata. Następnie głos zabrał Piotr Grygier – wiceprezydent Europejskiej Unii Leśników, który wskazał na problem zanikania lasów w wymiarze światowym.

Prawdą, jest, że w Europie lesistość zwiększa się z roku na rok, jednak pamiętajmy, że w skali globalnej lasów ubywa – powiedział.
Wypowiedziane słowa stanowiły znakomity wstęp do prelekcji „Lasy dla ludzi" . Joanna Zalejska-Niczyporuk – specjalista w dziale Edukacji i informacji OKL w formie prezentacji komputerowej przybliżyła zagadnienia związane ze stanem i kondycją lasów w skali kraju, Europy i świata, odnosząc się jednocześnie do zagadnień zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej gospodarki leśnej.

W dalszej kolejności podsumowano etap regionalny XXIV edycji konkursu „Mój Las", ogłoszono werdykt jury i wręczono dyplomy oraz upominki. W konkursie wzięło udział 62 uczniów ze szkół południowej Wielkopolski. Nadesłano 34 prace, w trzech kategoriach wiekowych: klasy I–III i IV–VI szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna. Po przeanalizowaniu prac pod względem wartości merytorycznych, zgodności z tematem, pomysłowości i oryginalności szaty graficznej przyznano nagrody oraz wyróżnienia. Najlepsze prace zostały wysłane do Zarządu Głównego SITLiD w Warszawie i wezmą udział w drugim etapie konkursu. Jury konkursowe doceniło nie tylko zaangażowanie uczestników, ale również nauczycieli i dyrektorów szkół. Każda z osób otrzymała indywidualne podziękowania. Dumni laureaci oraz ich opiekunowie pozowali do wspólnego zdjęcia, obiecując udział w kolejnej edycji konkursu.

Inaugurację Międzynarodowego Roku Lasu w sposób szczególny podkreśliło otwarcie czasowej wystawy twórczości Anny Waszczuk zatytułowanej „Listy z lasu". Prezentacja prac artystki w Gołuchowie jest kontynuacją jej projektu rozpoczętego w 2003 roku. – W dobie internetu, sms-ów odchodzi się od tradycji pisania listów. Ja moje listy wysyłam do znajomych i nieznajomych – powiedziała podczas wernisażu. Swoje prace tworzy wykorzystując sok roślin, igliwie, wiklinę, papier czerpany. Jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie pracuje w Zakładzie Malarstwa I w Instytucie Sztuk Pięknych tejże uczelni. Zajmuje się twórczością w zakresie malarstwa, papieru i wikliny artystycznej. Jest autorką 21 wystaw indywidualnych. Ma na swoim koncie współudział w ponad 50 wystawach zbiorowych.

Wystawa „Listy z lasu" jest pierwszą z jedenastu wystaw czasowych, które zostaną zrealizowane w 2011 roku w Ośrodku Kultury Leśnej. Ten szczególny dla lasu i leśników rok podkreślą także publikacje ośrodka, konkursy, w tym V Ogólnopolski Konkurs „Bajarze z Leśnej Polany" oraz otwarcie stałej wystawy z zakresu ochrony lasu.

Źródło: OKL Gołuchów

 

Fot. OKL Gołuchów

Fot. OKL Gołuchów

Fot. OKL Gołuchów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię