Ruszyła IV edycja ubiegania się o certyfikat LCAE i Zielonej Flagi w ramach Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Twoja szkoła aktywnie działa na rzecz ekologii? Zgłoś się do konkursu o krajowy i międzynarodowy certyfikat!

Zaproszenie do konkursu o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (II stopień) i Zieloną Flagę (I stopień)
Już po raz czwarty Fundacja Partnerstwo dla Środowiska ma zaszczyt ogłosić konkurs dla szkół, które pragną się ubiegać o tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE) i międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi w ramach Eco-Schools.

W celu połączenia różnych inicjatyw realizowanych w ramach Programu Szkoły dla Ekorozwoju (SdE) na rzecz zrównoważonego rozwoju, szkoły w Polsce mogą ubiegać się o wyróżnienie w dwóch etapach – tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i najwyższe wyróżnienie certyfikat „Zielonej Flagi”. Wdrażanie certyfikatu odbywa się zgodnie z określonymi standardami, co pozwala na usystematyzowanie działań szkół według sprawdzonego na całym świecie wzorca: tzw. „Metoda 7 kroków”.

Certyfikaty nadawane są przez Kapitułę Programu SdE, w skład której wchodzą: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Federacji Inicjatyw Oświatowych, Toyoty, Cadbury, Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska, Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, Funduszu Partnerstwa, I Programu Radia Polskiego Eko – Radio i Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE) – jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga". Przyznawany jest szkołom, które w szczególny sposób aktywizują i integrują lokalne społeczności, dają przykład swoim działaniemi uczą młodzież ekologicznych postaw.
Certyfikat "Zielona Flaga" jest najwyższym  międzynarodowym wyróżnieniem przyznawanym szkołom najbardziej zaangażowanym w promocję postaw proekologicznych. Nadawany szkołom na całym świecie w ramach realizowanego od 1994 roku Programu Eco – Schools (www.eco-schools.com) na pięciu kontynentach.

W roku szkolnym 2008/9 Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju nadała 17 certyfikatów Zielonej Flagi i 29 tytuły Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.
Szkoły, które chcą ubiegać się w roku 2009/2010 o tytuł LCAE i międzynarodowy certyfikat „Zielona Flaga" proszone są w pierwszej kolejności o przesłanie formularza przystąpienia do aplikowania o certyfikat, a następnie formularza aplikacji do certyfikatu w ramach Programu „Szkoły dla Ekorozwoju", oba formularze w wersji elektronicznej oraz prezentacje wprowadzającą znajdą Państwo na stronie internetowej www.ekoszkola.pl.

Dodatkowo szkoły, które znajdują się na Szlaku Greenways mają możliwość profesjonalnego audytu (przeglądu środowiskowego) po złożeniu deklaracji przystąpienia do Projektu "Aktywna edukacja ekologiczna na Zielonych Szlakach Greenways" wiecej informacji na ten temat można otrzymać kontaktując się na adres [email protected] lub tel. 12 430 24 65 wew. 25

Kompletny formularz aplikacyjny wraz z załącznikami należy przesyłać do 30 marca 2010 roku pocztą na adres Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, ul. Krzyża 5/6, 31-005 Kraków z dopiskiem "Szkoły dla Ekorozwoju-certyfikat". Wszystkie szkoły, które chcą starać się o certyfikat zobligowane są do monitorowania swojego oddziaływania na środowisko w ciągu roku szkolnego, a posłuży im do tego kalkulator zamieszczony na stronie www.ekoszkola.pl. Login i hasło do kalkulatora jest taki sam jak login i hasło otrzymane po zarejestrowaniu się w wizytówkach na stronie www.ekoszkola.pl.

Wyróżnione szkoły poza prestiżowymi tytułami Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i Zielonej Flagi zdobędą również atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród dobędzie się na IX Ogólnopolskiej Konferencji w czerwcu 2010 roku w Warszawie.

Co dał nam certyfikat?
Certyfikat jest dla naszej szkoły potwierdzeniem zasadności działań realizowanych na rzecz środowiska. Wszelkie podejmowane do tej pory zadania są w tej chwili usystematyzowane, skonkretyzowane, mają możliwość zewnętrznej oceny i ewaluacji.
Szkoła Podstawowa w Bardzie

Dążąc do tego, aby mała wiejska szkoła, taka jak nasza miała szansę dalszego istnienia, musiała stać się niezaprzeczalnym ośrodkiem lokalnego rozwoju. Nic tak bardzo nie wiąże ludzi, jak wspólne działanie. Wówczas wytwarza sie silne poczucie przynależności odpowiedzialności za sukces. Certyfikat jest ukoronowaniem działań i daje możliwość wytyczenia dalszego kierunku rozwoju naszej placówki.
Szkoła Podstawowa w Rumianie
 

Zdobywca certyfikatu – Szkoła Podstawowa w Myślenicach.

Zdobywca ceryfikatu – Przedszkole Pod Tęczą w Inowrocławiu

Zdobywca certyfikatu – gimnazjum z Tęgoborza

Zdobywca certyfikatu – Gimnazjum nr 1 w Pionkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię