W ramach kamapanii Warszawa ? Klimat na zmiany, Urząd zachęca mieszkańców i mieszkanki Warszawy do podjęcia kroków na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Kampania Klimat na zmiany to część działań w ramach Zielonej Warszawy.
Eko-domek
W ramach kampanii Warszawa – Klimat na zmiany Centrum Komunikacji Społecznej przygotowało plakat eko-domek pokazujący, w jaki sposób każdy z mieszkańców Warszawy, w codziennym życiu, we własnym mieszkaniu, może wpływać na ochronę klimatu.
W okresie wakacyjnym plakaty zawisną w autobusach i tramwajach miejskich, zostaną również rozdystrybuowane w Ośrodkach Pomocy Społecznej, Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz biurach Urzędu m.st. Warszawy.
Plakat stał się również podstawą do stworzenia animacji, która wyświetlana będzie m.in. w niektórych Wydziałach Obsługi Mieszkańców.
Eko-naklejki
W ramach kamapanii "Warszawa – klimat na zmiany" powstała seria eko-naklejek (ikonek) oraz produktów elektronicznych.
Naklejki (ikonki) obrazują kilka prostych czynności, które każdy z nas może podejmować w domu i biurze, aby chronić klimat:
• naklejka przypominająca o wyłączaniu światła w pustych pomieszczeniach – do umieszczenia w okolicach wyłącznika światła,
• naklejka przypominająca o rozsądnym gotowaniu wody – do umieszczenia na czajniku elektrycznym,
• naklejka zachęcająca do powtórnego wykorzystywania rzeczy,
• naklejka zachęcająca do dwustronnego drukowania dokumentów – do umieszczenia na drukarce, lub pojemniku na papier zadrukowany z jednej strony,
• naklejka przypominająca o całkowitym wyłączaniu urządzeń biurowych po zakończeniu pracy – do umieszczenia na klawiaturze, monitorze.
Kampania Klimat na zmiany to część działań w ramach Zielonej Warszawy.
W ciągu ostatniego roku Warszawa zaangażowała się w kilka międzynarodowych i krajowych inicjatyw podejmujących tematykę ochrony klimatu.
W marcu 2009 r. Warszawa stała się jednym z sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów miast należących do Unii Europejskiej. Składając podpis pod dokumentem, władze Warszawy zobowiązały się do stworzenia, w ciągu roku od przystąpienia do inicjatywy, planu działania na rzecz zrównoważonej energii. W dłużej perspektywie zdecydowały się na podjęcie działań na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery oraz zmobilizowania obywateli mieszkających na terenie Miasta do zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatycznymi.
Warszawa jako jedno z 40 miast z całego świata uczestniczy w inicjatywie klimatycznej powołanej do życia przez Fundację Billa Clintona w 2006 roku (CCI, www.clintonfoundation.org). Celem inicjatywy jest zintensyfikowanie działań na rzecz walki z efektem cieplarnianym. Z badań wynika, że miasta zajmują poniżej 1% powierzchni ziemi, a przyczyniają się bezpośrednio lub pośrednio do emisji ponad 2/3 gazów cieplarnianych pochodzących z energii niezbędnej do działalności ludzkiej. Władze miast koncentrują się nad wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze transportu publicznego, gospodarki odpadami i modernizacji budynków. Inicjatywa Clintona pomaga miastom poprzez wsparcie technologiczne, tworzenie grup zakupowych (obniżających koszty zakupu nowoczesnych urządzeń) pomoc w mierzeniu emisji CO2. W inicjatywie uczestniczą takie miasta jak Londyn, New Delhi, Pekin, Nowy Jork, Chicago, Johannesburg.
10 EKO KROKÓW W DOMU
Oszczędzasz pieniądze
Chronisz środowisko
1.Gaś światło w pustych pomieszczeniach – oszczędzisz 100% energii.
2.Wymień żarówki na energooszczędne – zużyjesz ok. 5 razy mniej energii.
3. Segreguj odpady – oszczędzisz surowce i energię.
4. Korzystaj z transportu publicznego i roweru.
5. Reguluj temperaturę w domu – obniżając temperaturę o 1 stopień zaoszczędzisz około 6% energii.
6. Korzystaj z przedmiotów wielokrotnego użytku (np. za zakupy chodź z torba materiałową lub koszykiem) – oszczędzisz energię i surowce.
7. Oszczędzaj wodę: zmywaj i pierz rozsądnie (np. korzystaj z zmywarki, pierz w letniej wodzie) – oszczędzisz do 50% energii.
8. Kupuj sprzęt energooszczędny – nowy sprzęt pobiera do 50% mniej energii.
9. Kupuj produkty bez opakowań lub w opakowaniach wielokrotnego użytku – oszczędzisz energię i surowce.
10. Wyłączaj tryb czuwania w sprzęcie elektronicznym – oszczędzisz ok. 10% energii.
Źródło: zielona.um.warszawa.pl