Każdy, kto chce zobaczyć, jak wyglądają kanały wykonane z cegły może to uczynić w Łodzi. W centrum miasta, pod placem Wolności otwarto dla zwiedzających jeden z tutejszych, świetnie utrzymanych kanałów, tzw. „Dętkę”. Każdy, kto tam wchodzi jest zaskoczony, że budowla, która z nazwy i przeznaczenia nie budzi miłych skojarzeń zachwyca kunsztownym wykonaniem – bardziej przypomina zamkowy korytarz niż kanał. „Dętka” już została udostępniona dla zwiedząjacych w sezonie wiosenno-letnim 2009!

"Dętka" to wyjątkowe Muzeum Kanału w Łodzi. Od kwietnia do października (w październiku muzeum jest czynne w nieco skróconych godzinach) muzeum jest znów udostępnione dla zwiedzających.

Kanał ma 142 metry długości. Jest wysoki na 187 cm, szeroki na 150 cm i może pomieścić 300 metrów sześciennych wody. Wejście dla zwiedzających zdobi metalowa balustrada oraz kręte schody. „Dętka" jest wentylowana i subtelnie oświetlona, a wycieczka po niej zajmuje około pół godziny.
  
W Muzeum Kanału – "Dętka" prezentowana jest instalacja wystawiennicza składająca się ze zdjęć, dokumentów oraz obiektów.

"Dętka" to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem "Dętki", wykonanym z czerwonej cegły można obejść Plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. Jeśli trzeba było oczyścić któryś z nich, "Dętkę" napełniano wodą i po otwarciu odpowiedniej zasuwy spuszczano ją do jednego z kanałów.

Dziś zbiornik pod placem Wolności to budowla zabytkowa, bo sieć kanalizacyjną od ponad 30 lat czyszczą samochody ciśnieniowe. "Dętka" jest jednak utrzymana w doskonałym stanie technicznym i mogła stać się atrakcją turystyczną Łodzi oraz pionierskim założeniem muzealnym w skali całego kraju jako pierwszy tunel wodociągowy w Polsce otwarty dla zwiedzających. Udostępnienie jej szerokiej publiczności zaproponował Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Projekt adaptacji "Dętki" wykonał Krzysztof Wardecki, a wystawę w kanale, który dziś jest częścią Muzeum Historii Miasta Łodzi przygotował znany artysta Robert Kuśmirowski. Całość projektu została zrealizowana przy współudziale Urzędu Miasta Łodzi i łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Projekt eksploracji łódzkich kanałów jest kolejną próbą zmierzenia się Roberta Kuśmirowskiego z przeszłością. Artysta wraca do dawnej Łodzi, schodząc do wymurowanych po mistrzowsku kanałów, podziemnych komnat o wspaniałych sklepieniach. Jedni takiej Łodzi nie znają, dla innych to Łódź, której już nie ma. Bo z jednej strony prawie nikt nie widział łódzkich podziemi (blisko 4 tysięcy kilometrów wodociągów i kanałów!), z drugiej, zaś, mało kto wie o rozmachu i zapale, z jakimi w latach 20. i 30. ubiegłego wieku budowano ten podziemny labirynt.

Wystrój "Dętki" oparty jest na prezentacji archiwalnych fotografii i dokumentów, dotyczących budowy łódzkich kanałów. Dokumentalne fotografie, które można zobaczyć w "dętce" pochodzą z archiwum łódzkiej firmy wodociągowo – kanalizacyjnej, gdzie na szklanych negatywach zachował się unikalny zbiór zdjęć przedwojennej Łodzi. Eksponowane one są ze współczesnymi zdjęciami, wykonanymi przez Kuśmirowskiego, wcielającego się w rolę budowniczych kanałów.

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne
Wtorek nieczynne
Środa nieczynne
Czwartek 11.00 – 19.00
Piątek 11.00 – 19.00 (Piątek jest przeznaczony dla grup, ale nie wyłącznie. Grupy odwiedzają dętkę raczej w porannych godzinach, późniejsze są wolne. Dla grup zorganizowanych istenieje możliwość odwiedzenia muzeum po wcześniejszym umówieniu się z Działem Upowszechniania pod nr tel. 0 42 254 90 11)
Sobota 12.00 – 20.00
Niedziela 12.00 – 20.00

W piątki "Dętka" będzie udostępniana tylko dla grup zorganizowanych, które wcześniej zarezerwowały termin i godzinę w Dziale Upowszechniania Muzeum Historii Miasta Łodzi tel. (042) 254 90 11, e-mail: [email protected]. Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -16.

"Dętkę" można zwiedzać w grupach jednorazowo do 10 osób.

Cennik

bilet wstępu – normalny 5,00 PLN
bilet wstępu – ulgowy 3,00 PLN

 15 sierpnia (sobota) "Dętka" będzie otwarta

Kontakt z Muzeum
 
Muzeum Historii Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15
91-065 Łódź
telfax (042) 654 03 23
e-mail: [email protected]

Źródło: www.muzeum-lodz.pl/inne/detka.php

Wystrój „Dętki” oparty jest na prezentacji archiwalnych fotografii i dokumentów, dotyczących budowy łódzkich kanałów. / Fot. www.muzeum-lodz.pl/inne/detka.php

Wejście dla zwiedzających zdobi metalowa balustrada oraz kręte schody. / Fot. www.muzeum-lodz.pl/inne/detka.php

Dętka” jest wentylowana i subtelnie oświetlona, a wycieczka po niej zajmuje około pół godziny. / Fot. www.muzeum-lodz.pl/inne/detka.php

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię